Mondragonská družstevní korporace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mondragonská družstevní korporace
Logo
Logo
Viaje a la Corporación Mondragón en el País Vasco.jpg
Základní údaje
Právní forma Genossenschaft
Datum založení 1956
Zakladatel José María Arizmendiarrieta
Adresa sídla Mondragón, 205 00, Španělsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti finanční služba, education, výstavba, výroba, information technology consulting, Manufacture of machinery and equipment n.e.c. a maloobchod
Obrat 12 mld. € (2018)[1]
11,3 mld. € (2017)
Celková aktiva 34 mld. € (2013)
Zaměstnanci 63 616 (2018)
Dceřiná společnost Mondragon Corporation (New Zealand)
Identifikátory
Oficiální web www.mondragon-corporation.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mondragonská družstevní korporace (španělsky Corporación Mondragon) je španělská firma fungující podle zásad kooperativismu, sídlící v baskickém městě Mondragón. Založil ji roku 1956 katolický kněz José Maria Arizmendiarrieta jako malou továrnu na topná tělesa, která se v současnosti rozrostla v kolos se sto padesáti divizemi, který má 85000 zaměstnanců a je sedmou největší společností ve Španělsku. Zabývá se převážně výrobou komponentů pro automobily a bílou techniku.

Družstvo[editovat | editovat zdroj]

Mondragón je založen na principu zaměstnaneckého spoluvlastnictví. Důraz je kladen na vzdělávání zaměstnanců, demokratické rozhodování o výrobním programu, co nejmenší rozdíly ve mzdách a kvalitní sociální zabezpečení. Samospráva pracujících zvýšila motivaci zaměstnanců a jejich pocit zodpovědnosti, takže Mondragón vykazoval vyšší produktivitu práce než klasické hierarchicky řízené podniky. V roce 2009 byla společnost v důsledku hospodářské krize nucena sáhnout ke snižování stavu – losem byli určeni pracovníci, kteří zůstali doma a pobírali osmdesát procent platu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]