Mondragonská družstevní korporace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mondragonská družstevní korporace
Logo
Logo
Viaje a la Corporación Mondragón en el País Vasco.jpg
Základní údaje
Právní forma co-operative federation
Datum založení 1956
Zakladatel José María Arizmendiarrieta
Adresa sídla Mondragón, 205 00, Španělsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti finanční služba, P Education, výstavba, výroba, information technology consulting, Manufacture of machinery and equipment n.e.c. a maloobchod
Obrat 12 mld. € (2018)[1]
11,3 mld. € (2017)
Celková aktiva 34 mld. € (2013)
Zaměstnanci 81 507 (2019)
Dceřiná společnost Mondragon Corporation (New Zealand)
Identifikátory
Oficiální web www.mondragon-corporation.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mondragonská družstevní korporace (španělsky Corporación Mondragon) je španělská firma fungující podle zásad kooperativismu, sídlící v baskickém městě Mondragón. Založil ji roku 1956 katolický kněz José Maria Arizmendiarrieta jako malou továrnu na topná tělesa, která se v současnosti rozrostla v kolos se sto padesáti divizemi, který má 85000 zaměstnanců a je sedmou největší společností ve Španělsku. Zabývá se převážně výrobou komponentů pro automobily a bílou techniku.

Družstvo[editovat | editovat zdroj]

Mondragón je založen na principu zaměstnaneckého spoluvlastnictví. Důraz je kladen na vzdělávání zaměstnanců, demokratické rozhodování o výrobním programu, co nejmenší rozdíly ve mzdách a kvalitní sociální zabezpečení. Samospráva pracujících zvýšila motivaci zaměstnanců a jejich pocit zodpovědnosti, takže Mondragón vykazoval vyšší produktivitu práce než klasické hierarchicky řízené podniky. V roce 2009 byla společnost v důsledku hospodářské krize nucena sáhnout ke snižování stavu – losem byli určeni pracovníci, kteří zůstali doma a pobírali osmdesát procent platu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]