Mlezivo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mlezivo (též kolostrum) je takzvané prvotní mléko u savců, tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3–5 dní po něm. Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé. Kolostrum je bohaté na proteiny. Po porodu zajišťují u mláďat přirozeně pasivní imunitu, tedy příjem hotových protilátek od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí, když ještě nejsou schopna imunitní reakce a produkce vlastních protilátek. Toto mléko obsahuje 75,5% vody a 24,5% sušiny (15% bílkovin, 3,3% laktózy a 5% tuků).

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Kolostrum je jedním z významných faktorů, které ovlivní imunitu novorozence celoživotně. Obsahuje množství vitaminů, minerálů, stopových prvků a také významné bílkoviny, růstové faktory a inhibitory proteáz, hrající velmi výraznou roli v imunitním systému. Dále obsahuje protilátky, které mají přímé účinky proti bakteriím, virům a plísním. V kolostru se vyskytuje též laktoferrin, bioaktivní glykol-protein – u zdravých jedinců pomáhá zabezpečit imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a infekčním bakteriím. Uplatňuje se při omezování růstu metastáz, pomáhá redukovat plísně a omezuje produkci volných radikálů. Jedním z hlavních příznivých účinků lactoferinu je jeho schopnost redukovat záněty prostřednictvím regulace zánětlivých cytokinů, jakými jsou např. Interleukin-1, Interleukin-6 a faktor nekrózy tumorů (TNF). Každá jejich složka působí na zvláštní skupinu buněk. I přesto, že jsou za jistých okolností potřebné, platí, že příliš velké množství může škodit.

V kolostru je také důležitá skupina molekul nazývaná PRP (Proline-Rich-Polypeptides), která pracuje jako výkonný regulátor imunitního systému. Bylo dokázáno, že v odpovědi humorální složky imunitního systému stimulovaly PRPs nízkou, nebo naopak utlumovaly vysokou imunitní odpověď. PRPs rovněž ukázaly prospěšné účinky ve zrání thymocytů a tvorbě T-supresorových buněk. Tento proces nesporně přinese rovnováhu v tělových imunitních reakcích a do budoucna ukazuje cestu řešení autoimunních onemocnění.

Růstové faktory mají vliv na hojení ran, na vytváření svalové hmoty[1], na zlepšení nervového systému a na zvyšování výdrže a vitality.

Všechny látky obsažené v kolostru pomáhají novorozenci přežít dny, kdy se ocitá v novém prostředí.

Kozí kolostrum je bohaté na lipidy, proteiny a imunologické parametry[2]. Zejména obsahuje vysoké koncentrace imunoglobulinů (IgG, IgA IgM), ale najdeme zde také inzulinu podobný růstový faktor (IGF-1), cytokiny, laktoferin nebo PRP.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RNDr. Joseph Smarda – Nová generace imunoproteinového doplňku – Press Realease, rok 2000
  • RNA-Sequencing for profiling goat milk transcriptome in colostrum and mature milk, Alessandra Crisà, Fabrizio Ferrè, Giovanni Chillemi, Bianca Moioli. BMC Veterinary Research. 2016, 12 (1), 1 – 21. ISSN 1746-6148.
  • Short communication: Goat colostrum quality: Litter size and lactation number effects, T. Romero, M. C. Beltrán, M. Rodríguez, A. Martí De Olives, M. P. Molina. Journal of Dairy Science. 2013, 96 (12), 7526 – 7531. ISSN 0022-0302.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonio J; Sanders MS; Van Gammeren D. The effects of bovine colostrum supplementation on body composition and exercise performance in active men and women.. Nutrition. 2001 Mar. 2001, s. 243-7 (česky:Účinky podávání hovězího colostra na stavbu těla a fyzickou výkonnost u aktivních mužů a žen). Dostupné online [cit. 20 April 2001]. 
  2. From goat colostrum to milk: Physical, chemical, and immune evolution from partum to 90 days postpartum, D. Sánchez-Macías, I. Moreno-Indias, N. Castro, A. Morales-delaNuez, A. Argüello. Journal of Dairy Science. 2014, 97 (1), 10 – 16. ISSN 0022-0302.