Mixit.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mixit
Oveview of Ohradní 65 at Ohradní street in Michle, Prague.jpg
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 2010
Zakladatel

Martin Wallner

Tomáš Huber
Adresa sídla U dubu 1639/53, Praha, 147 00, Česko
Charakteristika firmy
Produkty Cereálie na zakázku
Identifikátory
Oficiální web mixit.cz
IČO 24836451
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mixit.cz je česká firma specializující se na výrobu müsli zhotoveného na zakázku. V České republice firma působí od roku 2010[1], kdy ji spustili Martin Wallner a Tomáš Huber, v roce 2013 se rozrostla na Slovensko a do Polska a v roce 2015 do Kanady.[2]

Princip[editovat | editovat zdroj]

Mixit.cz je první česká služba, která nabízí zákazníkům možnost namíchat si müsli směs podle vlastní chuti. Na webové stránce si zákazník vybere kombinaci cereálního základu, oříšků, sušeného ovoce, semínek či doplňujících ingrediencí (např. čokolády nebo koření). Sortiment Mixit se od svého vzniku rozrostl také o snídaňové kaše, müsli tyčinky, sušenky, čokolády, směsi ovoce a oříšků, cestovní balení do kapsy nebo již předem namíchané směsi. Mixit také pravidelně připravuje různé speciální ''mixy'' například vánoční mix, velikonoční mix či valentýnský mix.

Inspirace v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Služba Mixit.cz vychází z totožných konceptů na míchání müsli, které jsou známé v zahraničí. Tři roky před startem Mixit.cz byla založena například společnost mymuesli, která patří mezi nejznámější společnosti na míchání müsli v Evropě. Mymuesli působí v sousedním Německu od roku 2007.[3] Společnost mymuesli expanduje po Evropě, její produkty je možné objednat v šesti státech, mezi které patří kromě Německa také Rakousko, Švýcarsko, Holandsko, Švédsko a Anglie. Pro srovnání velikosti Mixit.cz, v současné době mymuesli zaměstnává přibližně 700 lidí a provozuje sít' 50 obchodů v těchto šesti státech.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Službu Mixit.cz spustili dva spolužáci z vysoké školy Martin Wallner a Tomáš Huber v červnu 2010 v suterénu činžovního domu na pražských Vinohradech. Po třech měsícich Mixit najal prvního zaměstnance a stěhoval se do větších prostor. Do současných plně zprocesovaných prostor mimo centrum Prahy, kde probíhá zároveň vývoj, výroba i expedice, se stěhoval na jaře 2012. V létě téhož roku se Mixit objevuje v pořadu České televize Den D[5], díky čemuž zaznamenává skokový růst počtu objednávek i širší zájem odborné veřejnosti. V létě 2013 stávající provozovnu zasáhly povodně a Mixit v nich přišel především o obalové materiály a byl nucený se přes noc kompletně přestěhovat v rámci budovy, což na krátkou dobu zpomalilo výrobu a ohrozilo další fungování. V roce 2012 se Mixit rozšířil na Slovensko[6] a v roce 2013 do Polska[7]. V roce 2014 spouští unikátní výrobní linku[8], která umožňuje míchat desítky zákaznických mixů za minutu a částečně tak automatizuje výrobu. V roce 2015 expanduje Mixit do Kanady[9], kde s čecho-kanadským manželským párem otevírá výrobní a expediční pobočku a začíná psát nový start-upový příběh. V roce 2016 tým Mixit získává titul „EY Začínající Podnikatel roku 2015[10]”. V březnu 2016 Mixit definitivně upouští od odběru surovin obsahujících palmový olej[11].

Partnerské projekty[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 za přispění Mixit.cz vznikl projekt Snídaně do školek ve spolupráci s výživovou specialistkou Janou Vašákovou, jehož cílem je pomoci zdravému stravování předškolních dětí. Zajímavostí například je, že složení cereálního mixu „Testováno na dětech“ určily ochutnáváním samy děti v mateřské školce.

Aktuálně Mixit podporuje i sportovce, dobrodruhy a neobvyklé projekty, například Pavla Blažka, českého cestovatele, který se chystá v rámci svého projektu North &  South sám dobýt postupně Severní i Jižní pól. Mixit připravil  ve spolupráci s dietologem Pavlu Blažkovi speciální vysokoenergetický snídaňový mix, který je ideální do extrémních podmínek a pro nadměrnou fyzickou zátěž.

V roce 2016 vznikla směs “Skutečně zdravý mix” ve spolupráci s výživovou specialistkou Margit Slimákovou a projektem Skutečně zdravá škola. Část výtěžku z prodeje jde na podporu iniciativy zabývající se mimo jiné zkvalitněním školního stravování.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Oblíbenou součástí produktů Mixit se staly plně recyklovatelné obaly, tzv. tubusy. Značka průběžně obměňuje motivy tubusů podle sezóny (vánoční, jarní atd.), tématu (cestovatelský, sportovní atd.), trendů (indiánský) nebo účelu (dárkový, bezpalmový atd.). Z tubusů se postupem času staly sběratelské kousky a zákazníci se na sociálních sítích chlubí například tím, jakým způsobem prázdné tubusy využívají.

Mixit jako jeden z mála českých výrobců využívá mrazem sušené, tzv. lyofilizované ovoce. Takto sušené ovoce si zachová svůj tvar, chuť a přírodně identické aroma při zachování maximálního množství vitamínů, minerálů a vlákniny.

Mixit nabízí řadu ingrediencí vhodných pro osoby s dietetickými omezeními. Plnohodnotnou směs si tak mohou namíchat také např. celiaci, diabetici i alergici na laktózu.

Odpovědnost[editovat | editovat zdroj]

Obaly produktů Mixit, tzv. tubusy, jsou recyklovatelné a je možné je rozložit na papír/tetra pack a plast.

Od roku 2016 jsou všechny ingredience na Mixit.cz 100% bez palmového oleje.[12] V minulosti malé množství palmového oleje obsahovaly např. čokoládové nebo jogurtové polevy u některých ingrediencí.

Maximum používaných ingrediencí Mixit.cz vybírá v Česku, především vločky, cereální základy a některé pocházejí z ČR. Exotické suroviny a lyofilizované ovoce pak z celého světa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ZÁLUSKÝ, Jan. Ihned.cz [online]. 23.3.2015 [cit. 7.6.2016]. Dostupné online. 
 2. DOSTÁL, Dalibor. Businessinfo.cz [online]. 13.7.2015 [cit. 6.7.2016]. Dostupné online. 
 3. About Us | mymuesli. mymuesli [online]. [cit. 2018-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Muesli in Stockholm: So expandiert das deutsche Startup „MyMuesli“ nach ganz Europa. Business Insider Deutschland. Dostupné online [cit. 2018-10-22]. (německy) 
 5. TELEVIZE, Česká. Ceskatelevize.cz [online]. [cit. 7.6.2016]. Dostupné online. 
 6. www.mixit.cz [online]. www.mixit.cz [cit. 2016-06-07]. Dostupné online. 
 7. www.businessinfo.cz [online]. www.businessinfo.cz [cit. 2016-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-08. 
 8. www.cianews.cz [online]. www.cianews.cz, 2015-05-25 [cit. 2016-06-07]. Dostupné online. 
 9. Hospodářské noviny [online]. Hospodářské noviny, 2015-03-23 [cit. 2016-06-07]. Dostupné online. (česky) 
 10. UNODOR.CZ. podnikatelroku.cz [online]. podnikatelroku.cz [cit. 2016-06-07]. Dostupné online. 
 11. WWW.QCM.CZ, QCM s.r.o.,. www.bio-info.cz [online]. www.bio-info.cz [cit. 2016-06-07]. Dostupné online. 
 12. Jak to mají v Mixitu nejradši? Přece bez palmáče! [online]. www.bio-info.cz [cit. 2016-06-08]. Dostupné online.