Miroslav Zounar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Zounar
Narození 15. června 1932
Osečnice
Úmrtí 28. března 1998 (ve věku 65 let)
Praha
Příčina úmrtí rakovina
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miroslav Zounar (15. června 1932 Osečnice28. března 1998 Praha) byl český herec, který se proslavil svou rolí předsedy JZD v trilogii Zdeňka Trošky, Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.

Mládí strávil ve východních Čechách. Po studiích na gymnáziu se přihlásil na pražskou DAMU. Po jejím ukončení získal angažmá v divadle v Příbrami a poté v Divadle Vítězného února v Hradci Králové. V 70. letech 20. století zakotvil v Praze. Nejprve v Činoherním klubu a po dvou letech přešel k do hereckého souboru Filmového studia Barrandov.

Zpočátku hereckých příležitostí před kamerou bylo poskrovnu. Vždy se jednalo spíše o vedlejší role. Více začal hrát až když se politicky angažoval[1]. Většinou se jednalo o filmy s propagandistickou tematikou. V té době získal titul zasloužilý umělec. Až v pozdějším věku přišly role, které ho více zviditelnily a ukázaly i jeho komediální talent. Role předsedy hoštického JZD Rádla ve filmu Slunce, seno, jahody i v následném pokračování této trilogie ho zapsal v povědomí diváků. V 1991 odešel do předčasného důchodu. Před kamerou se naposledy objevil v roce 1994 v pohádce Princezna ze mlejna, kde ztvárnil roli kapelníka. Jeho manželka byla lékařka Marta Zounarová. Na počátku 90. let 20. století onemocněl rakovinou, které po dlouhém boji v roce 1998 podlehl.Jejich syn Martin Zounar je známý český herec.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miroslav Zounar v Česko-Slovenské filmové databázi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]