Milotský most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milotský most
Zogu Mat Bridge.jpg
Základní údaje
Stát Albánie
Přes Mati
Souřadnice
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milotský most (albánsky Ura e Milotit), známý také jako Most krále Zoga I. (albánsky Ura e Zogut), je silniční most překonávající řeku Mati v blízkosti albánského města Milot.

Historický most vznikl v 20. letech 20. století. Dokončen byl roku 1927 a ve své době se jednalo o jednu z nejimpozantnějších staveb na území tehdejší Albánie. Jednalo se o klíčovou komunikaci, která zajišťovala dopravní spojení z centra země (Tirany) směrem na sever do regionu Mirditë. Nachází se v údolí řeky Mati, která teče z albánských hor k nížině na břehu Jaderského moře; ačkoli zvolili místo, kde údolí bylo nejužší, most měří 480 m.

Má pět ocelových oblouků posazených na betonové nosníky. Projekt připravili švýcarští a němečtí inženýři; realizován byl italskou společností. Stavba probíhala s nasazením neobvykle vysokého počtu lidí. Na mostě pracovalo až 25 000 dělníků.

Most musel odolat silnému toku vody; průtok řeky Mati závisí na značně proměnlivém počasí v horách východně od města Milot. Původně ho tvořilo šest oblouků, v souvislosti s přestavbami a obnovami mostu byl jeden z nich (ten nejsevernější) odstraněn.[zdroj?] Stavební práce započaly na konci května 1926 a trvaly rok.

Most byl pojmenován po tehdejším albánského panovníkovi, jímž byl Zogu I. Po druhé světové válce dostal nový název, přesto je znám především díky meziválečnému albánskému králi. Slavnostně byl otevřen dne 25. května 1927.

V současné době je mimo provoz; nahradil ho novější silniční most vybudovaný o několik kilometrů dále po proudu.

Milotský most se stal turistickou atrakcí.[1] Je zapsán jako kulturní památka, byť je jeho technický stav, především ze severní strany, značně neuspokojivý.[2] Beton pilířů je vymletý a některé železné/ocelové části mostu byly odcizeny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Erwin Schnitter: Der Bau der Strassenbrücke "Ura-Zogu" über den Mati-Fluss in Albanien (německy)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ura e Milotit na albánské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Milotský most ve Wikimedia Commons