Miloslav Balun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miloslav Balun
Narození14. prosince 1920
Těšice
Úmrtí25. prosince 1994 (ve věku 74 let)
Vídeň
Povoláníkrasobruslař a trenér krasobruslení
ChoťSoňa Balunová
DětiSonja Balunová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Mistrovství Evropy v krasobruslení
bronz ME 1954 sportovní dvojice
Mistrovství Československa v krasobruslení
zlato MR 1950 sportovní dvojice
zlato MR 1951 sportovní dvojice
zlato MR 1952 sportovní dvojice
zlato MR 1953 sportovní dvojice
zlato MR 1954 sportovní dvojice
zlato MR 1955 sportovní dvojice

MUDr. Miloslav Balun, (14. prosince 1920, Tešice u Hodonína - 25. prosince 1994, Vídeň) byl československým reprezentantem v krasobruslení.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vynikal ve dvou sportech - volejbalu a krasobruslení. Ve volejbalu byl členem národního akademického družstva. Byl trenérem družstva žen Královo pole Brno, kde se v roce 1946 seznámil se svojí budoucí manželkou Soňou. Společně vytvořili v roce 1948 sportovní pár v krasobruselní. V letech 1950-1955 byli šestkrát po sobě mistry republiky a podařilo se jim získat také bronzovou medaili na mistrovství Evropy 1954 v Bolzanu. Kariéru ukončili v roce 1955 z důvodu narození dcery.

Trenérská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Trenérské práci se začal věnoval již v průběhu své sportovní kariéry. Od roku 1953 trénoval úspěšnou skupinu armádních krasobruslařů, ke které patřil i on se svou ženou. Dva roky trénoval v Moskvě nadějné sovětské krasobruslaře (Alexej Mišin, Stanislav Žuk, Tamara Moskvinová, Taťjana Tarasovová). 1967 na základě smlouvy s Pragosportem se přestěhoval do Rakouska, kde trénoval linecký ASKÖ.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Moravě v Tešicích u Hodonína. Za války v rámci zabrání Sudet byl nucen se s rodiči vystěhovat, nemohl ani studovat, protože byly zavřeny české vysoké školy. Vystudoval po válce, stal se doktorem medicíny. Lékařské práci se věnoval paralelně i s trenérskou prací. Pracoval na orthopedii Nemocnice na Karlově náměstí. Po přestěhování do Rakouska získal i tam místo lékaře. Po okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se manželé Balunovi rozhodli neuposlechnout příkaz k návratu do vlasti a zůstali v Rakousku. Svůj pobyt se marně snažili legalizovat. V nepřítomnosti byli československými úřady odsouzeni na 1,5 roku nepodmíněně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]