Přeskočit na obsah

Milan Novák (spisovatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PhDr. Milan Novák
Narození9. června 1954 (70 let)
Benešov ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánísprávce brandýského zámku
spisovatel
Oceněnímzz Řád sv. Jiří – evropský řád Domu Habsbursko-Lotrinského
mzz Řád svatého Řehoře Velikého
mzz Čestná dekorace ve zlatě
Manžel(ka)Nina Nováková
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Milan Novák (* 9. červen 1954 Benešov)[1] je bývalý správce zámku Brandýs nad Labem, realizátor kulturně historických projektů, z nichž zejména Audience u císaře Karla I. je mezinárodně navštěvovanou akcí. Za zásluhy o tradice národů střední Evropy mu v roce 2006 Otto Habsburský udělil Pamětní kříž Karla I. Rakouského. V roce 2009 jej papež Benedikt XVI. jmenoval rytířem řádu svatého Řehoře Velikého za zásluhy o Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi.[2] V den uložení relikvie bl. císaře Karla I. ve Staré Boleslavi byl arcibiskupským rozhodnutím jmenován představeným Zemské Modlitební ligy císaře Karla za mír mezi národy v ČR.[3] Veřejné činnosti se věnuje i ve spolcích vojenské historie, jako vydavatel i výtvarník. Je autorem mobiliáře kostela sv. Klimenta i kaple bl. Karla I. ve Staré Boleslavi.[4]

Milan Novák je ženat s poslankyní za KDU-ČSL Ninou Novákovou.[5]

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na brandýském gymnáziu chtěl studovat malířství a podal si přihlášku na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Neuspěl, a tak vystudoval obor reklama a propagace, který nově otevírala Fakulta žurnalistiky Univerzity Karlovy. Poté pracoval v 80. letech pro agenturu Pragokoncert, která tehdy zajišťovala vystoupení československých umělců v zahraničí a naopak. V roce 1987 poskytl v USA, kde domlouval vystoupení československých hudebníků, novinářům rozhovor bez souhlasu nadřízených, který ho nakonec stál jeho pracovní pozici. Další dva roky pracoval se zvířaty u cirkusu, kde se mimo jiné staral i o mláďata tygrů. Po roce 1989 podnikal v uměleckém řemesle, zvláště pak designu nábytku. Hodně se angažoval ve veřejném dění a když mu byla v roce 2003 nabídnuta pozice vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu v Brandýse nad Labem, přijal ji. Díky tomu se podařilo opět obnovit tradici staroboleslavských Svatováclavských poutí, vznikla historická akce Audience u císaře Karla I. a brandýský zámek se dočkal celkové rekonstrukce. Ve funkci skončil roku 2015. Je též autorem či spoluautorem knih a článků, často zaměřených na významné osobnosti středního Polabí a města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Jeho oblíbeným tématem je život posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. a Habsburkové vůbec. Je též členem řady spolků např. Matice staroboleslavské. Stojí v čele české komendy Řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského.[6] Působí i jako adjutant (zástupce) hlavy rodu habsbursko-lotrinského Karla Habsbursko-Lotrinského pro Česko a Slovensko.[7]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Profil v databázi Národních autorit ČR. [cit. 6. 7. 2022]
  2. Benedikt XVI. ocenil Dr. Milana Nováka [online]. Historická šlechta, 2009-12-24. Dostupné online. 
  3. V chrámu sv. Víta byly uloženy ostatky posledního českého krále Karla I. | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. 
  4. Habsbursko – Lichtenštejnský den v Brně (29. únor 2012). Sdružení monarchistů Brno [online]. 2012-04-02 [cit. 2022-05-21]. Dostupné online. 
  5. Šlechta v boji za českou státnost v Poslanecké sněmovně – Rodro.cz – šlechta a rodokmeny. rodro.cz [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  6. a b c d PhDr. Milan Novák - životopis [online]. [cit. 2022-05-21]. Dostupné online. 
  7. Gliederung und Bereiche [online]. 2018-07-27 [cit. 2023-04-22]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]