Milan Bátor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Milan Bátor, Ph.D., DiS.
Milan Bátor.jpg
Narození24. června 1981 (40 let)
Opava
Povoláníhudebník, učitel, hudební teoretik, spisovatel a novinář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Bátor (* 24. června 1981, Opava) je český kytarista, hudební pedagog a publicista.[1] Hraje na strunné nástroje a reflektuje širokou škálu hudebních stylů a žánrů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je autorem disertační práci o českém skladateli Eduardu Dřízgovi, kterému věnuje kontinuálně pozornost (v archivu např. dohledal zcela neznámou Znělku, která se díky rekonstrukci stala oficiální znělkou Moravskoslezských kulturních Cen Jantar). Jako hudební a divadelní publicista spolupracuje s kulturním deníkem Ostravan.cz, pro který připravil přes 1000 recenzí, reflexí a rozhovorů. Jeho texty vychází v časopisech Harmonie, Hudební rozhledy, Týdeník rozhlas a na internetových adresách (Full Moon, Klasika plus, Opera plus, Protimluv, Hudobný život, Folktime, Hudební knihovna, atd.). Milan Bátor píše o klasické hudbě, jazzu, folku, rocku, alternativní scéně a etnické hudbě. Jako kytarista a loutnista působil v kapelách Pearl Jam Revival, Nekuř toho tygra, Bohemian Club, Nisos, Rebetico, UFO Hunters Acoustic.

Pro Janáčkovu filharmonii píše odborné texty do programových průvodců a autorsky spolupracuje s Českým rozhlasem Vltava (Album dne) a Českým rozhlasem Ostrava (Hudební přístav)

Jako kytarista na sebe Milan Bátor upozornil úspěšným seriálem Milan Bátor plays Vlasta Redl, který je na YouTube. Jeho úpravy písní slavného moravského skladatele, zpěváka a multiinstrumentalisty Vlasty Redla pro sólovou akustickou a klasickou kytaru vyvolaly velký ohlas, jehož výsledkem je příprava kytarového songbooku. Ten Bátor připravuje pod patronací samotného Vlasty Redla. V seriálu účinkovali různí hosté, jako např. Redlova dcera Lucie Redlová, Jura Bosák, atd. Jako kytarista představil projekt Milan Bátor plays Vlasta Redl také na festivalu Setkání kytaristů v letech 2020 a 2021 v Ostravě a Zlíně. V prosinci 2021 zahájil Milan Bátor na YouTube novou kytarovou sérii, v níž hraje a zpívá písně Davida Stypky.

V září 2020 vyšlo debutové kytarové CD Milan Bátor Mario Gangi: Works for solo guitar. Album přináší dosud nejúplnější soubor sólových instrumentálních skladeb nejslavnějšího kytaristy Itálie 20. století maestra Maria Gangiho a obsahuje i několik světových premiér. Na debutové album Milana Bátora bylo sepsáno 5 recenzí od předních českých umělců a respektovaných hudebních publicistů. Koncertní kytarista Vladislav Bláha napsal pro deník Ostravan.cz: „…od první do poslední chvíle je možno postřehnout lehkost a přirozené rytmické i jazzové cítění interpreta“. Kytarový virtuóz Štěpán Rak v Hudebních rozhledech rovněž chválil: „Milan Bátor se zhostil nelehkého úkolu s elegancí a uměleckým vkusem.“ Kytarista a skladatel Lukáš Sommer o albu napsal pro časopis Harmonie: „A skutečně, vřelost a zaujetí, s jakým Bátor Gangiho skladby podává, má až nakažlivý účinek“. Hudební publicista Otakar Svoboda o albu referoval v pořadu Českého rozhlasu Vltava Album dne: „Mario Gangi své skladby psal více méně jako studijní materiál, velká část jich je věnována různým stylům povětšinou moderní hudby, tempům, nebo v celé řadě příkladů konkrétním osobám, nejspíš žačkám. Milan Bátor adresáty skladeb téměř jistě nezná, ale hraje, jakoby všechny viděl před sebou. S naléhavostí a vroucností nejspíš sobě vlastní.“ Album Mario Gangi: Works for solo guitar bylo vlídně přijato i hudebním publicistou Janem Hockem, který napsal pro server JazzPort.cz: „Navýsost objevné, netuctové kytarové album!“.

Na podzim roku 2020 založil Milan Bátor akustické duo Dieci Corde (10 strun) spolu s houslistkou Julií Černou (Janáčkova fillharmonie, Slezské divadlo v Opavě) Jejich první realizací byl vánoční koncert, který byl vysílán ostravskou televizí Fabex z kostela sv. Václava v Opavě.

Milan Bátor je členem muzikálové poroty Cen Thálie, Moravskoslezských Cen Jantar, Cen Anděl a dalších uměleckých institucí. V roce 2020 se podílel na založení internetového Rádia Ostravan, které se orientuje na hudbu a umělce s vazbou na Moravskoslezský kraj. Velkou pozornost Bátor věnuje klasickým i multižánrovým hudebním festivalům ve Slezsku (Svatováclavský hudební festival, MHF Leoše Janáčka, Colours Of Ostrava, Ostravské dny, Hradecký slunovrat, Mezinárodní interpretační soutěž a festival Beethovenův Hradec atd.).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Na kytaru začal hrát ve 14 letech, jeho vývoj ovlivnili a inspirovali kytaristé Pavel Raška, Vlasta Redl, Michal Pavlíček, Radim Hladík, Phil Keaggy, Jeff Beck, Joe Satriani, Steve Vai, Dave Gilmour, Jimmy Page a Jimi Hendrix. Bátor navštěvoval Základní uměleckou školu v Hradci nad Moravicí u Jaromíra Škuty. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (2006) v oboru hra na klasickou kytaru ve třídě pedagoga a kytaristy Mg.A. Ondřeje Gilliga. Magisterský studijní obor Český jazyk a literatura a Hudební výchova pro Střední školy absolvoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Během studií založil se svým bratrem, básníkem Davidem Bátorem, kulturní čtvrtletník Nové břehy. Na Ostravské univerzitě vystudoval doktorské studium Hudební teorie a pedagogiky (2016). V letech 2011–2017 vyučoval na Církevní konzervatoři v Opavě hlavní obor Hra na kytaru a odborné předměty (jeho absolventem je kytarista Jiří Šoltis). V současné době Milan Bátor učí hru na klasickou, akustickou, elektrickou a basovou kytaru v ZUŠ Hradec nad Moravicí. Od září 2021 vyučuje Estetický seminář (Hudební výchovu) na Mendelově gymnáziu v Opavě. Je ženatý a má tři děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Recenze - časopis harmonie. www.casopisharmonie.cz [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]