Michael II. Amorijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael II. Amorijský
Portrét
Narození 770
Amorium
Úmrtí 2. října 829 (ve věku 58–59 let)
Konstantinopol
Potomci Theofilos
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael II., zvaný Psellos („Koktavý“) nebo „Amorijský“ (770 v Amorionu ve Frýgii829), byl byzantským císařem od roku 820 až do roku 829. Svoji kariéru začal jako voják, díky svým schopnostem však vystoupal až do hodnosti generála.

Podporoval intronizaci svého válečného druha Leona Arména (v roce 813). Později byl ale kvůli odhalenému spiknutí proti císaři v prosinci 820 odsouzen k smrti. Jeho přívržencům se však podařilo ho osvobodit z vězení a dosadit jej jako prvního člena amorijské dynastie na trůn.

Jeho vláda se vyznačuje mnoha významnými událostmi. Brzo poté co byl ustaven císařem, se proti němu vzbouřil v Malé Asii jeho někdejší přítel Tomáš zvaný Slovan, což vedlo k vleklé a krvavé občanské válce v letech 822824. Tomáš byl dokonce s podporou chalífy korunován za císaře patriarchou v Antiochii. Když však neuspěl při obléhání Konstantinopole, byl s pomocí Bulharů chycen a popraven. Oslabení říše využili Arabové k dobytí Kréty v roce 823 a Sicílie v roce 829.

Přes své sympatie k obrazoborectví (ikonoklasmus), se snažil uklidnit ikonoduly. Způsobil však hněv kléru, když uzavřel druhé manželství s Eufrosyne, dcerou Konstantina VI., což nebylo ortodoxními kruhy tolerováno, obzvlášť ne u císaře.

Postava císaře Michaela II. Psella je odlišná od postavy historika Michaela Psella (1017/10181078), který je proto znám také jako Michael Psellos Mladší.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Byzantští císaři
Předchůdce:
Leon V. Arménský
820829
Michael II. Amorijský
Nástupce:
Theofilos