Michael Behe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michael Behe
MichaelBehe.jpg
Narození 18. ledna 1952 (66 let)
Altoona
Alma mater Pensylvánská univerzita
Drexel University (USA)
Zaměstnavatel Queens College
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Profesor Michael J. Behe (* 18. ledna 1952) je americký biochemik, kritik neodarwinismu a zastánce teorie inteligentního designu. Je profesorem biochemie na Lehigh University.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 18. ledna 1952 v Altooně v Pensylvánii. Je ženatý a má devět dětí. Doktorát z biochemie získal v roce 1978 na Pensylvánské universitě. V roce 1985 přišel na Lehigh Universitu v Bethlehem (Pensylvánie) a v současnosti je tam profesorem biochemie.

V roce 1996 publikoval knihu „Darwinova černá skříňka“ (Darwin's Black Box), ve které popisuje vnitřní struktury buňky - svět složitých chemických mechanismů. Na základě svých vědeckých pozorování dokazuje[zdroj?], že tato jemně vyvážená, v dokonalé souhře fungující „zařízení“ nemohla vzniknout na základě postupného vývoje v souladu s Darwinovou evoluční teorií, ale že popsané mechanismy musely být zkonstruovány – ať už Bohem či nějakou vyšší inteligencí. Rozvíjí koncept „neredukovatelné složitosti“.

Behe se specializuje na struktury bílkovin a nukleových kyselin, je autorem řady vědeckých článků v odborných časopisech jako Journal of Molecular Biology, Nucleic Acids Research, Biochemistry, Proceedings of the National Academy of Sciences USA, Biophysical Journal a dalších.