Michael Behe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael Behe
MichaelBehe.jpg
Narození 18. ledna 1952 (67 let)
Altoona
Alma mater Pensylvánská univerzita
Drexel University (USA)
Zaměstnavatelé Queens College
Lehigh University
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Profesor Michael J. Behe (* 18. ledna 1952) je americký biochemik, kritik neodarwinismu a zastánce kontroverzní myšlenky inteligentního designu. Je profesorem biochemie na Lehigh University.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 18. ledna 1952 v Altooně v Pensylvánii. Je ženatý a má devět dětí. Doktorát z biochemie získal v roce 1978 na Pensylvánské universitě. V roce 1985 přišel na Lehigh Universitu v Bethlehem (Pensylvánie) a v současnosti je tam profesorem biochemie.

V roce 1996 publikoval knihu „Darwinova černá skříňka“ (Darwin's Black Box), ve které popisuje vnitřní struktury buňky - svět složitých chemických mechanismů. Na základě svých vědeckých pozorování dokazuje[zdroj?], že tato jemně vyvážená, v dokonalé souhře fungující „zařízení“ nemohla vzniknout na základě postupného vývoje v souladu s Darwinovou evoluční teorií, ale že popsané mechanismy musely být zkonstruovány – ať už Bohem či nějakou vyšší inteligencí. Rozvíjí koncept „neredukovatelné složitosti“.

Behe se specializuje na struktury bílkovin a nukleových kyselin, je autorem řady vědeckých článků v odborných časopisech jako Journal of Molecular Biology, Nucleic Acids Research, Biochemistry, Proceedings of the National Academy of Sciences USA, Biophysical Journal a dalších.