Mezinárodní letiště Tchaj-wan Tchao-jüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní letiště Tchaj-wan Tchao-jüan
20181104 TPE-CTS 4237 (48428426806).jpg
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Taoyuan International Airport Corporation
Otevření 21. února 1979
Kód letiště ICAO RCTP
Kód letiště IATA TPE
Souřadnice
Odkazy
Web https://www.taoyuan-airport.com/english
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled ze vzduchu

Mezinárodní letiště Tchaj-wan Tchao-jüan (čínsky 臺灣桃園國際機場, Táiwān Táoyuán Gúojì Jīchǎng Táoyuán Jīchǎng, IATA: TPE, ICAO: RCTP) je mezinárodní letiště, které leží v severní části Tchaj-wanu. Nachází se 30km západně od Tchaj-peje ve čtvrti Ta-jüan centrálně spravovaného města Tchao-jüan. Je to největší a nejrušnější tchajwanské letiště. V roce 2018 odbavilo letiště celkem 46,5 milionu cestujících.[1]

Letiště bylo otevřeno v roce 1979 pod názvem Mezinárodní letiště Čankajšek a používalo tento název do roku 2006. Je významným regionálním centrem překládání zboží, uzlové letiště osobní přepravy a brána do destinací v Číny a zbytku Asie. Letiště je i hlavním uzlovým letištěm pro letecké společnosti China Airlines a EVA Air. Nahradilo letiště Sung-šan, které dnes slouží pouze pro lety do a z Číny a vnitrostátní lety.

Infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Letiště Tchao-jüan tvoří dva terminály, třetí je ve výstavbě. Od roku 2017 letiště s hlavním městem Tchaj-pej a přilehlým městem Tchao-jüan spojuje linka metra.[2] Expresním spojem trvá cesta z letiště do centra Tchaj-peje 35 minut. Letiště je také napojeno na nedalekou stanici vysokorychlostní vlakové tratě HSR.

Terminál 1[editovat | editovat zdroj]

Odletová hala terminálu 2.

Terminál 1 je původní terminál letiště. Konstrukce budovy je založena na hlavním terminálu washingtonského Dullesova letiště. Pětipodlažní terminál o rozloze 169 500 m² byl spolu s letištěm otevřen v roce 1979, aby usnadnil dopravu přeplněného letiště Sung-šan. Všechny lety ze staršího letiště se pak přesunuly do nového terminálu. Na letišti je 18 bran, z nichž každá obsahuje svůj vlastní nástupní most (jetway). Hlavní budova obsahuje check-in, zavazadlový pás a bezpečnostní kontrolu. Původní barva terminálu byla bílá, znečištěním ovzduší se ale změnila na žlutou.

Terminál 2[editovat | editovat zdroj]

Tvoří jej dvě strany, a to jižní a severní. Jižní byla postavena v roce 2000, zatímco severní v roce 2005. Obsahuje 10 bran se dvěma nástupními mosty, bezpečnostní kontrolu a pasovou kontrolu. Zařízení má rozlohu 318 000 m² a je schopné zvládnout až 17 milionů cestujících ročně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Traffic of Civil Aviation by Airports. Civil Aeronautics Administration MOTC R.O.C. [online]. 2019-03-25 [cit. 2019-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. LIAO, George. Taoyuan Airport MRT to be officially open for operation on Thursday. Taiwan News [online]. 2017-03-01 [cit. 2019-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Taiwan Taoyuan International Airport na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]