Metra Blansko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Metra Blansko
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení29. listopadu 2013
Adresa sídlaPražská 2536/7, Blansko, 678 01, Česko
Charakteristika firmy
Zaměstnanci17 (2018)[1]
MajitelBlue Elephant Investment a.s.
Identifikátory
Oficiální webwww.metra.cz
IČO02356180
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metra Blansko je společnost v Blansku, která se zabývá výrobou přístrojů pro měření elektrických a neelektrických veličin.

Roku 1911 začal Ing. Erich Roučka jako první v Rakousku-Uhersku vyrábět elektrické měřící přístroje a regulační soustavy pro tepelnou techniku. Továrna se postupně rozrůstala a její produkce si získala obdiv a respekt. Roučka dodával za první světové války značné množství výrobků pro válečné využití. Po válce výroba poklesla, ovšem po studijní cestě po Americe se výroba rozšířila na automatické regulace kotlů, elektrické přístroje pro doly a hutě, apod. Erich Roučka během svého života přihlásil kolem 850 patentů. Ve 30. letech postavil novou továrnu ve Slatině a továrnu v Blansku prodal roku 1934 podnikateli Robertu Sochorovi. Továrna až do svého znárodnění v roce 1945 nesla název Sochorova továrna.

Po roce 1945 se firma začala jmenovat Metra Blansko a stala se vedoucím oborovým podnikem, ke kterému byly přidruženy další podniky po celém Československu. V průběhu dalších desetiletí se stala významným podnikem, který měl přes 5000 zaměstnanců. Jako špičkový elektrotechnický výrobce produkoval též přístroje pro vojenskou a kosmickou techniku, která byla vyvážena i do tehdejšího SSSR. V roce 1964 podnik utajeně navštívil hlavní konstruktér sovětského vesmírného programu Sergej Koroljov. V šedesátých letech docházelo k prudkému rozvoji výroby a základní podnik na Hybešově ulici přestal vyhovovat. Proto byl od roku 1964 budován v několika etapách na Poříčí v Blansku nový závod. Rozmach podniku skončil počátkem 90. let, kdy došlo k společenským změnám a podnik byl privatizován kupónovou metodou. Vzhledem k rozpadu trhů i k zastarávání části produkce došlo k prudkému omezení výroby a rozprodeji části majetku a snižování počtu zaměstnanců.

Výroba dnes

Dnes se Metra Blansko zaobírá tradiční výrobou měřících přístrojů. Dnes vyrábí rozvaděčové a panelové měřící přístroje (voltmetry, ampérmetry, wattmetry, varmetry, synchroskopy), revizní přístroje, přístroje pro diagnostiku sítě, elektronické vlakové rychloměry, klešťové přístroje, měřiče izolačních odporů, měřiče zemnících odporů, bočníky atd.

Dále Metra Blansko provádí kalibrační služby a výrobu v oblasti zakázkové elektrotechniky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční zpráva společnosti METRA BLANSKO s.r.o. za rok 2018

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sborník Muzea Blansko 2001, Miroslav Starycha, 90 let výroby elektrické měřící techniky
  • Sborník Muzea Blansko 2007, Miroslav Starycha, Utajená návštěva v Metře Blansko roku 1964

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]