Merlin (film, 1998)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merlin
Původní názevMerlin
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka182 minut
Žánryfantasy film
akční film
medieval film
PředlohaArtušovské legendy
ScénářDavid Stevens, Petr Barnes
RežieSteve Barron
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSam Neill
Helena Bonham Carter
Miranda Richardson
John Gielgud
Martin Short
Rutger Hauer
Isabella Rossellini
James Earl Jones
ProdukceDyson Lovell
HudbaTrevor Jones
KameraSergey Kozlov
Výroba a distribuce
Premiéra26.4. 1998
DistribuceSonar Entertainment
Netflix
Rozpočet100 milionů dolarů
Předchozí a následující díl
Merlin's Apprentice
Merlin na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Merlin je dvoudílný americko-britský dobrodružný fantasy film z roku 1998, vyprávějící o legendárním kouzelníkovi Merlinovi, postavě pocházející z anglické mytologie a o jeho životě plném zvratů a intrik. Na rozdíl od ostatních filmů z podobnou tematikou zde není v popředí Artuš a rytíři Kulatého stolu, kteří zde hrají spíše vedlejší roli a film se zaměřuje na Merlina, Morganu La Fey, královnu Mab a další podobné postavy. Volně na něj navazuje film Merlin- Čarodějův učen, ve kterém se ale vyskytuje ze známých postav jen Merlin sám.

Titulní roli si zahrál novozélandský herec Sam Neill, který byl v té době na vrcholu popularity, kam se dostal roku 1993 po uvedení snímku Jurský park do kin. Zazářila zde také Helena Bonham Carter, v té době také slavná a uznávaná herečka. Film režíroval Steve Barron a scénář napsali David Stevens a Petr Barnes.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Na celém světě je stále více křesťanů a další se k nim rychle přidávají a to znamená pro pohanské bohy a bytosti, ve které do nynějška věřili, konec. Postaví se proti tomu královna Mab, jedna z legendárních bytostí a vytvoří mocného čaroděje, jehož jméno zní Merlin a toho chce využít, aby nepřišel její zánik. Rozčílí ji, když její návrh odmítne její sestra, jezerní paní, a jde ve svém úmyslu neustále dál a tím víc zlých věcí dělá. To se nelíbí Merlinovi, kterého dá zatím vycvičit v čaroděje, odejde od ní a bojuje proti ní. Setkává se s mnoha lidmi, od jeho přítele skřítka Frika a krále Vortigerna přes krále Artuše až po podivuhodnou Morganu La Fey a pokouší se konat dobro, v čemž mu pomáhá meč Excalibour, který dostal od sestry Mab a překonává tak útrapy a intriky, kterých je v těchto dobách okolo občanské války, kterou král Konstantin nezvládá, mnoho a i v dalších dobách, kdy se začíná prosazovat mladá Morgana a zplodí s králem Artušem syna Mordreda, což se stane později mladému králi osudným. Po celý svůj život ale nemůže dosáhnout toho, co si přeje- vzít se s Nimue, již ze srdce miluje. Mab proti němu po celou tuto dobu bojuje a dokonce dosáhne toho, že je Nimue zavalena v jakési kotlině a nemůže se odsud dostat. Nakonec ale Merlin nad Mab zvítězí- docílí toho, že v ní všichni v místnosti, kde se nachází, přestanou věřit a odejdou a Mab zmizí.

Po letech, když jako stařec tento příběh vypráví ve městě, potká starého přítele a následného soupeře Frika a ten mu řekne, že se již Nimuet dostala z kotliny a Merlin ji najde. Spolu žijí potom šťastně a Merlin použije své poslední kouzlo, jímž je oba změní a oba vypadají a jsou tak mladí, jako kdysi.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Sam Neill – kouzelník Merlin
Helena Bonham Carter – čarodějnice Morgana Le Fay
Miranda Richardson – královna Mab a Jezerní paní
Rutger Hauer – král Vortigern
Isabella Rossellini – Nimue
Martin Short – skřítek Frik
John Gielgud – král Konstant
James Earl Jones – Král Hory
Jason Done – Mordred
Paul Collan – Artuš
Daniel Brockebank – mladý Merlin
a další