Meritaton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Meritaton
Narození14. století př. n. l.
Veset
Úmrtí14. století př. n. l.
El Amarna
Povoláníkrálovna manželka
ChoťSmenchkare[1]
DětiMeritaten Tasherit[1]
RodičeAchnaton a Nefertiti
Rod18. dynastie
PříbuzníTutanchamon, Meketaton, Meritaten Tasherit, Neferneferuaton Tašerit, Neferneferure, Setepenre, Anchesenpaaton mladší a Anchesenamon (sourozenci)
Funkcefaraon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Meritaton byla staroegyptská královna 18. dynastie. Byla nejstarší dcerou faraóna Achnatona a královny Nefertiti. Jméno Meritaton znamená "ta, která je milovaná Atonem". Krátkou dobu byla pravděpodobně manželkou faraona Smenchkarea. Její další osud není znám.

Život a rodina[editovat | editovat zdroj]

Busta amarnské princezny - Museum v Berlíně

Meritaton byla nejstarší ze šesti dcer faraona Achnatona a královny Nefertiti. Druhou nejstarší byla Maketaton, která zemřela ve 14. roku Achnatonovy vlády buď na mor, který v té době v Egyptě řádil, nebo zemřela při porodu. Třetí byla Anchesenamon, pozdější královna a manželka Tutanchamona. O jejích dalších sestrách téměř nic nevíme. Meritaton se pravděpodobně narodila ještě před nástupem svého otce na trůn. Je zobrazena na reliéfech ve chrámu v Karnaku, jak doprovází svou matku držíc sistrum. Později v Achetatonu (dnešní Amarně) je zobrazována se svými rodiči i sestrami na scénách při obětování bohu Atonovi. V mnoha zobrazeních je Meritaton oddělena od svých sester a je nejblíže svému otci - Achnatonovi.Na jedné stéle s reliéfem Achnaton líbá Meritaton, na jiné stéle a zděném reliéfu dostává Meritaton od Achnatona náušnice.[2] Od 14. roku Achnatonovy vlády její status narůstá, v nástěnných malbách a reliéfech jsou jména Nefertiti a vedlejší manželky faraona Achnatona Kiji nahrazována právě jejím jménem. I v některých reliéfech zobrazujících Nefertiti či Kiju sochaři přetesali jejich účesy na účes typický pro Meritaton[3]. Nakonec se Meritaton stává Velkou královskou manželkou pravděpodobně faraona Smenchkarea. Fakt, že Meritaton je titulována jako Velká královská manželka je doložen v el-amarnských dopisech, kde babylónský král zmiňuje Meritaton jako Majati. Její další osud ani místo pohřbení není znám.

Domněnky[editovat | editovat zdroj]

Smenchkare a Meritaton, Berlínské muzeum

Podle kontroverzní teorie psychologa Immanuela Velikovského byla Meritaton reálnou předlohou Antigony ve stejnojmenném Sofoklově dramatu a její ostatky či mumie se nikdy nenajdou.[4] Pravděpodobně ale zemřela v Egyptě a někteří egyptologové tvrdí, že mumie takzvané "Mladší dámy" nalezené uvnitř hrobky Amenhotepa II. v Údolí králů patří právě Meritaton.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Joyce Tyldesley: Chronicle of the Queens of Egypt. 2006. ISBN 978-0-500-05145-0.
  2. ARNOLD DOROTHEA, The Royal women of Amarna, ISBN 0-87099-818-8, S.10-11
  3. VANDENBERG PHILIPP, Nefertiti, ISBN 978-80-7218-741-6, S.274-277
  4. Immanuel Velikovsky. Oedipus and Akhnaton. ISBN 0-671-83193-3. S. 206-207.
  5. MANLEY Bill, Sedmdesát záhad starověkého Egypta. ISBN 80-7209-598-6, S. 137-140

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]