Megaraptor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMegaraptor
Stratigrafický výskyt: přelom svrchní a spodní křídy před 90 mil. lety
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce kostry rodu Megaraptor
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď Tyrannosauroidea nebo
Allosauroidea
Čeleď Megaraptora
Rod Megaraptor
Novas, 1998
Typový druh
Megaraptor namunhuaiquii
Novas, 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Megaraptor („obří zloděj“) byl rod velkého teropoda s nejistým systematickým zařazením, možná patřil do skupiny Allosauroidea nebo Tyrannosauroidea. Byl pro něj vytvořen klad Megaraptora, jehož zástupce známe již ze spodní křídy z Brazílie.[1] Žil v době před 90 miliony lety (raná svrchní křída) na území současné Argentiny.

Vzhled a zařazení[editovat | editovat zdroj]

Megaraptor dosahoval podle většiny odhadů délky asi 8 až 9 metrů[2] a hmotnosti kolem 1 tuny.[3] Na každé přední končetině měl dva 30 cm dlouhé drápy. Vědci si dříve mysleli, že patřily na jeho nohu a Megaraptor by tak byl největší zástupce čeledi Dromaeosauridae, nicméně později se ukázalo, že patří na přední končetinu. Ve skutečnosti byl tento rod vývojově primitivnější než dromeosauři. Mezi jeho příbuzné patřili například australští teropodi Australovenator a Rapator.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alexis M. Aranciaga Rolando, Federico Brissón Egli, Marcos A.F. Sales, Agustín G. Martinelli, Juan I. Canale & Martín D. Ezcurra (2017). A supposed Gondwanan oviraptorosaur from the Albian of Brazil represents the oldest South American megaraptoran. Cretaceous Research doi: https://doi.org/10.1016/j.cretres.2017.10.019
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  3. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 99 (anglicky)