Medvědí stezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medvědí stezka
Zastavení u skalního útvaru Hřib
Zastavení u skalního útvaru Hřib
Základní informace
Typ naučná stezka
Délka 14 km
Provozovatel NP Šumava
Značení žlutá turistická značka žlutá značka
Sezóna celoročně
Lokalizace
Poloha Šumava
ČeskoČesko Česko
Start Ovesná
Cíl Černý Kříž
Výškový rozdíl 330 m
Nejvyšší bod Perníkový vrch 1049 m
Nejnižší bod Ovesná 740 m
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medvědí stezka je významná turistická značená trasa na Šumavě, v katastru obcí Nová Pec a Stožec. Je dlouhá 14 km, jejími krajními body jsou Ovesná a Černý Kříž, přibližně na polovině trasy leží osada Jelení. Stezka má žluté značení a číslo 6375. Byla vyznačena v roce 1967 jako nejstarší naučná stezka v jižních Čechách a druhá nejstarší v Česku.

K největším zajímavostem stezky patří Medvědí kámen (Bärenstein), tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, Jelení jezírko a četné skalní útvary z pleknštejnské žuly (Perníkový vrch, Dračí tlama, Skalní hrad, Perníková skála, Soutěska lapků, Skalní vyhlídka, Lovecká jeskyně, Hřib, Viklan, Mechová pyramida, Kamenná kráska, Obří kostky, Medvědí vyhlídka). Stezka je přístupná celoročně a je určena výhradně pro pěší návštěvníky. Když napadne sníh, je část od Jeleních Vrchů do Černého Kříže sjízdná na běžkách.

Na podzim 2014 obnovila Správa NP a CHKO Šumava informační panely a také doplnila označení dalších skalních útvarů podle původního průvodce vydaného v roce 1967. Po letech je tak znovu označen útvar Dračí tlama, který byl zarostlý větvemi stromů a keřů. Tato skála vypadá působivě hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré zuby v podobě rampouchů. Na jaře 2015 Správa NP a CHKO Šumava ještě opraví dřevěné stupně ve směru od Ovesné a provede rekonstrukci poválkových chodníků u Jeleního jezírka a v prameništi mezi Viklanem a Kamennou kráskou.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTĚPÁNEK, Radek. Nové značení Medvědí stezky na Šumavě odhalí i Dračí tlamu. iDnes.cz [online]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]