Maurice Denis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maurice Denis
Portrét od Odlilona Redona
Portrét od Odlilona Redona
Narození 1870
Granville,Francie
Úmrtí 1943
Paříž
Místo pohřbení ancient cemetery of Saint-Germain-en-Laye
Národnost Francouz
Vzdělání Julianova akademie
Alma mater Lycée Condorcet
École nationale supérieure des beaux-arts
Académie Julian
Povolání Malíř
Manžel(ka) Marthe Meunier
Děti Noële Maurice-Denis
Anne-Marie Poncet-Denis
Hnutí Nabis
Významná díla Sluneční skvrna na terase, Nativité
Mecenáš Étienne Moreau-Nélaton
Ovlivněný Pierre Puvis de Chavannes
Ocenění Hercule Catenacci prize (1940)
komandér Řádu čestné legie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maurice Denis (25. listopadu 1870 Granville, Francie13. listopad 1943 Saint-Germain-en-Laye, Francie) byl francouzský malíř, který patří do hnutí Nabistů. Je známý svými úvahami o teorii umění a díky tomu je považován za mluvčího této skupiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maurice Denis se narodil v normandském městě Granville. V témže roce se však jeho rodina přestěhovala do Saint-Germain-en-Laye nedaleko Paříže. Navštěvoval pařížské Lycée Condorcet, kde se seznámil s Édouardem Vuillrdem, Paulem Sérusierem a Xavierem Rousselem. Ti, společně s Denisem, se stali součástí umělecké skupiny zvané Les Nabis, neboli Nabisté. V roce 1888 společně přestoupili na Julianovu akademii. Po vystudování se podílel na tvorbě v skupině Les Nabis a díky svému postoji právě k teorii umění je Denis považován za mluvčího této skupiny. Kolegové oceňují jeho názorovou otevřenost a velkou vnímavost.

V červnu 1893 se oženil s Marthou Meurierovou a měl s ní celkem 7 dětí. V roce 1895 spolu cestovali do Itálie a následně Německo a Španělsko. V roce 1902 se vypravuje do Ruska.

V roce 1919 zemřela jeho první žena. O dva roky později se znovu oženil, a to s Elisabeth Graterolleovou a později se stal otcem dalších dvou dětí.

V roce 1909 odjel do Nizozemska a o rok později Spojených států amerických. I přesto stále obdivuje krásy přírody rodné Francie. Miluje zejména Provence a bretaňskou krajinu, z nichž čerpá pohodu a klid typickou pro jeho obrazy. Nesnáší zmatek a chaos velkoměsta. přesto umírá v Paříži v roce 1943.

Maurice DENIS: Narození páně

Inspirace[editovat | editovat zdroj]

Maurice Denise a jeho dílo ovlivnila velká znalost literatury a filozofie. V době studia na Julianově akademii objevuje díla básníků Verlaina a Mallarmého. Zajímá se rovněž o v té době avantgardní dramata a zároveň se zabývá též filozofickými díly zejména od Henriho Bergsona. V této době také publikuje články zabývající se teorií umění.

Muzeum Denise Maurice, Francie

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Během 90. let byla Maurice Denis součástí skupiny Les Nabis, kde se jeho sklony k filozofii zužitkovaly v celkové povaze skupiny. Nabisté (podle hebrejského slova "nabis"- prorok) se zabývali nejvíce symbolismem, což koresponduje s Denisovým dílem. Z tohoto období jsou známé obrazy Sluneční skvrna na terase, Múzy a Regaty v Perros-Guirec. Po celkovém rozpadu skupiny se Denis věnuje především náboženským tématům. Sám se považuje za "křesťanského malíře". Věnuje se i teorii umění a vydává Nouvelles théories sur l’art moderne, sur l’art sacré (čili Nové teorie ohledně moderního umění, náboženského umění).

Psyché se zdá zamilovaná

Literatura[editovat | editovat zdroj]

ŠPAČKOVÁ, Martina. Největší malíři: život, inspirace a dílo. 2000, roč. první, čís. 13, s. 8,16,17,18,19. ISSN 1212-8872. (čeština)