Matylda Getterová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Matylda Getter)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matylda Getterová
Narození 25. února 1870
Varšava
Úmrtí 8. srpna 1968 (ve věku 98 let)
Varšava
Místo pohřbení Powazkowský hřbitov
Ocenění Spravedlivý mezi národy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Matylda Getterová CSFFM (25. února 18708. srpna 1968) byla polská řeholnice, sociální pracovnice a vychovatelka, matka představená varšavské provincie Kongregace františkánských sester rodiny Mariiny a spravedlivá mezi národy.

Založila přes přes dvacet výchovných a vzdělávacích ústavů. Během druhé světové války zachránila před holokaustem několik set židovských dětí, které pod falešnou identitou skryla v ústavech své kongregace.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla členkou a později představenou varšavské provincie Kongregace františkánských sester rodiny Mariiny (Congregatio Sororum Franciscalium Familiae Mariae, CSFFM), polské františkánské řeholní kongregace, věnující se především výchově dětí. Již před válkou se proslavila jako zakladatelka škol a výchovných zařízení, kterých celkem založila přes 20.

V době nacistické okupace Polska spolupracovala s Irenou Sendlerovou a podzemní odbojovou organizací Żegota. Židovským dětem, které odbojáři propašovali z varšavského ghetta, Matka Getterová opatřovala falešnou identitu a ukrývala je v zařízeních své kongregace. V době varšavského povstání františkánky pod jejím vedením také v prostorách svého kláštera provozovaly improvizovanou nemocnici.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1925 byla za svou činnost ve vzdělávací a sociální oblasti vyznamenána rytířským křížem Řádu znovuzrozeného Polska.

V roce 1985 jí komise při Jad Vašem přiznala titul spravedlivá mezi národy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. sprawiedliwi.org.pl [online]. [cit. 2018-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-08.