Matthew Henry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matthew Henry
MatthewHenry.jpg
Narození 18. října 1662
Flintshire
Úmrtí 22. června 1714 (ve věku 51 let)
Cheshire
Alma mater Gray's Inn
Nábož. vyznání Presbyteriáni
Rodiče Katharine Matthews Henry
Příbuzní Sarah Savage (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthew Henry (18. října 166222. června 1714) byl anglický komentátor Bible a presbyteriánský farář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v říjnu 1662 na Broad Oak, statku na hranicích mezi Flintshirem a Shropshirem. Jeho otec Philip Henry, původně také duchovní, přestal být kvůli zákonu Act of Uniformity z roku 1662 zaměstnancem státní církve, ale přesto dokázal získat prostředky k tomu, aby poskytl synovi dobré vzdělání. Matthew studoval nejdřív v Islingtonu a poté studoval právo v Gray's Inn. Studium práva ovšem zanechal ve prospěch teologie a v roce 1687 se stal duchovním presbyteriánů v Chesteru. V roce 1712 se přestěhoval do Mare Street v Hackney. O dva roky později 22. června 1714 nečekaně zemřel na mrtvici v Nantwichi v Queen's Aid House, když byl na cestě z Chesteru do Londýna.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Jeho hlavním dílem se stalo šestidílné Exposition of the Old and New Testaments (tj. Výklad Nového a Starého Zákona) neboli Complete Commentary, vydané poprvé v roce 1706. Je to výklad Bible, který ji rozebírá verš po verši, přičemž Starý Zákon je okomentován celý, z Nového Zákona jsou okomentována pouze evangelia a Skutky apoštolské. Po jeho smrti byl třinácti jinými autory dokončen komentář i k zbytku Nového Zákona, částečně podle poznámek Henryho posluchačů.

Jeho výklad je primárně exegenetický, s textem nakládá jako s hotovým a snaží se jej vyložit pro praktické a zbožné účely. Dlouho byl považován za nejlepší anglický komentář k Bibli a i dnes má mnohé čtenáře.

Stavěli na něm i mnozí evangelikální kazatelé, například George Whitefield a Charles Spurgeon. První zmíněný přečetl Henryho dílo čtyřikrát a druhý prohlásil, že „každý duchovní by si ho měl celé pozorně přečíst alespoň jednou“.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]