Mastitida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atlas of clinical surgery; with special reference to diagnosis and treatment for practitioners and students (1908) (14768289625).jpg

Mastitida je zánět prsu nebo jeho ekvivalentu (např. u krav je to zánět vemene).

Mastitida u lidí[editovat | editovat zdroj]

Mastitis in breast.jpg

Vyskytuje s převážně u kojících matek obvykle 3. týden po porodu,[1] ale není to pravidlem, nebo krátce po odstavení. Tento zánět je vyvolaný bakterií, kdy vstupní branou je obvykle trhlinka nebo ranka na bradavce. Je však nutné upozornit, že mastitida se poměrně často zaměňuje s retencí mléka (ucpáním mlékovodu), který je v šestinedělí výrazně častější a nejde v podstatě o skutečný zánět.[2]

K zánětu prsu dochází také mimo souvislosti s těhotenstvím, v těchto případech se velmi často jedná o důsledky krátkodobé nebo vážnější hormonální poruchy a je třeba podrobně vyšetřit štítnou žlázu a vyloučit hyperprolaktinémii. Léčí se převážně antibiotiky a bromocriptínem.

Mastitida u zvířat[editovat | editovat zdroj]

Cow Gangrenous mastitis.jpg

Zánět vemene u krav (mastitida) se vyskytuje například v okamžiku, kdy chovatel nedodržuje doporučenou délku dojení. Délka dojení by měla být 5 - 7 minut. Po tuto dobu se vylučuje hormon oxytocin. Pokud chovatel překračuje doporučenou délku dojení, může dojít k zánětu vemene dojnice. Mastitida také vzniká v okamžiku, kdy jsou zvířata ve stáji vystavena průvanu, nebo leží na znečištěné podlaze, zvláště po dojení, kdy je struk otevřen a dovnitř vemene mohou proniknout mikroorganismy.

Rozpoznání mastitidy[editovat | editovat zdroj]

Před každým dojením (ručním i strojním) je nutné prověřit, zda nemá dojnice mastitidu. K tomu většinou slouží hrnec s černým dnem. Z každého struku se udělá odstřik do hrnce. Pokud je v mléce na první pohled vidět krev či jiné nesrovnalosti, dojnice se dojí zvlášť. Mléko z dojnice, která je postižena mastitidou, nesmí přijít do mléčnice.

Při odběru mléka je odběratelem kontrolován obsah somatických (tělních) buněk. Pokud překročí předem stanovenou hranici, mléko je prohlášeno za závadné. Mléko od mastitidních krav je ale možné podávat telatům či prasatům.

Mastitidu je možné zjistit pomocí elektronických přístrojů, které zjišťují obsah tělních buněk v mléce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Citace a reference[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.nutriklub.cz [online]. www.nutriklub.cz [cit. 2016-02-20]. Dostupné online. 
  2. www.nutriklub.cz [online]. www.nutriklub.cz [cit. 2016-02-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]