Masolino da Panicale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Masolino da Panicale
038 le vite, masolino da panicale.jpg
Narození 1383
San Giovanni Valdarno
Úmrtí 1447 (ve věku 63–64 let)
Florencie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Masolino da Panicale, původním jménem Tommaso di Cristoforo Fini (1383, Panicale di Valdese u Florencie – 1447, Florencie) byl italský, pozdně gotický malíř.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

I jeho otec, Cristoforo Fini, byl malíř, Masolino se však vyučil nejspíše v dílně Lorenza Ghibertiho, kde pracoval v letech 1403-1407.

Spolu s krajanem a blízkým spolupracovníkem Masacciem v roce 1424 namaloval obraz Panna s dítětem a Sv. Annou. Spolu také výzdobili kapli Brancacciů v kostele St. Maria del Carmine ve Florencii. Někteří historikové (včetně Vasariho) Masaccia považují za Masoliniho žáka, jiní to odmítají. Od roku 1425 působil v Maďarsku, kde pracoval pro kardinála Branda Castiglioneho. Roku 1428 byl pozván do Říma, aby vymaloval fresky v Castiglioneho soukromé kapli v kostele Sv. Klementa. V roce 1435 pracoval ve městě Castiglione Olona v Lombardii na výzdobě kardinálova paláce a kostela.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Ač bývá řazen k pozdní gotice, některé aspekty Masoliniho děl jsou již renesanční, zejména perspektiva. Vasari ve svých Životech napsal, že Masolino byl „prvním, který svým postavám žen přidal líbeznost a mužům vznešené chování. Dokázal umně zachytit hru světla a stínu a jeho obrazy byly naplněny takovým půvabem, že zářily takovou pokorou, jakou si lze jen představit.“[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=825

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]