Masarykovo gymnázium Plzeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Masarykovo gymnázium Plzeň
Chybí zde svobodný obrázek
Zkratka MG
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Plzeňský kraj
Datum založení 1920
IČO 49778099
REDIZO 600009530
Ředitel Ing. Olga Matějková
Zástupce Mgr. Radim Skočný
Mgr. Zbyněk Vastl
Adresa Petákova 2055/2
301 00 Plzeň
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 720
Oficiální web http://www.mgplzen.cz
Obory vzdělávání
  • 79-41-K/41 Gymnázium (4leté)
  • 79-41-K/81 Gymnázium (8leté)[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Masarykovo gymnázium je střední škola v Plzni. Orientuje se především na jazykové vzdělání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bylo založeno roku 1920, tehdy jako České státní reálné gymnázium. V historii zažil jeho název řadu změn, svůj současný název získalo gymnázium v roce 1930 u příležitosti osmdesátých narozenin prvního československého prezidenta T. G. Masaryka (oficiálně Masarykovo české státní reálné gymnázium v Plzni).[2] Školou prošly také významné osobnosti, např. generálmajor Jiří Hartman nebo politička Milada Emmerová. V roce 2013 zde maturoval Anatol Svahilec.

Názvy školy[editovat | editovat zdroj]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Každoročně organizuje škola výlety a expedice do zahraničí a výměnné pobyty mezi studenty ze zahraničí. Škola má vlastní jídelnu, kam se dováží jídlo ze SOU elektrotechnického v Plzni.

Škola každoročně obesílá celostátní soutěž MŠMT "Masaryk do škol", organizovanou Masarykovým demokratickým hnutím, v níž dosáhla řady úspěchů (1. cena, mimořádné ceny, řada 2. až 4. cen) pro studenty i jejich učitele (čestné uznání, čestná medaile T. G. Masaryka). Ceny a uznání obdrželi mladší a zejména starší plzeňští gymnazisté i při vyhodnocení osmého ročníku celostátní soutěže o T.G.M. v listopadu 2015.

Budova školy[editovat | editovat zdroj]

Škola sídlí v budově na Petákově ulici čp. 2055/2 v Plzni. Na přední straně budovy směrem z Masarykova náměstí je vchod do pobočky ČSOB. V zadní části patří levé křídlo Masarykovu gymnáziu a pravé křídlo obchodní akademii. Škola má celkem pět pater a půdu, je vybavena tělocvičnou a posilovnou, laboratořemi fyziky, chemie a biologie, hudebnou, třemi počítačovými učebnami a keramickou dílnou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rejstřík škol MŠMT (IČO 49778099)
  2. a b Masarykovo gymnázium. Masarykovo gymnázium v proměnách času [online]. Plzeň: Masarykovo gymnázium [cit. 2017-10-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]