Mary Blairová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Blairová
Portrét Mary Blairové od Michaela Netzera
Portrét Mary Blairové od Michaela Netzera
Rodné jméno Mary Browne Robinson
Narození 21. října 1911
McAlester, Oklahoma
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí 26. července 1978 (ve věku 66 let)
Soquel, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtí krvácení do mozku
Bydliště Los Angeles (do 1946)
New York (1946–1948)
Soquel (od 1968)
Národnost Američané
Alma mater Chouinard Art Institute (1931–1933)
Povolání grafička, ilustrátorka
Zaměstnavatelé Iwerks Studio (Desetiletí od 1930)
Metro-Goldwyn-Mayer cartoon studio (1938–1940)
The Walt Disney Studios (1940–1941)
The Walt Disney Studios (1941–1953)
Ocenění Disney Legends (1991)
Winsor McCay Award (1996)
Manžel(ka) Lee Blair (od 1934)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mary Blairová, rozená Mary Robinsonová (21. října 1911 McAlester, Oklahoma26. července 1978 Soquel, Kalifornie) byla americká výtvarnice, grafička a ilustrátorka, která se významným způsobem podílela na výrobě animací pro společnost Walta Disneye, vytvořila koncept pro filmy jako Alenka v říši divů, Petr Pan, Píseň jihu a Popelka. Ilustrovala také knihy pro děti. Získala ocenění jako Legenda Dysneye v roce 1991.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v roce 1911 (stát Oklahoma), ještě v dětství se Mary Robinsonová Brownová přestěhovala do Texasu a později do Kalifornie. Po absolvování San Jose State College získala stipendium na Chouinard Art Institute v Los Angeles, kde jejími pedagogy byli umělci jako Pruett Carter, Russell Morgan a Lawrence Murphy. V roce 1934 se vdala za Lea Everetta Blaira.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po práci v různých animátorských společnostech začali s manželem v roce 1940 pracovat pro Walta Disneye. Po tom, co opustila na krátkou dobu studia, v roce 1941 cestovala po jihoamerických zemích s Waltem a Lilian Disneyovými a dalšími umělci kvůli průzkumu trhu v rámci programu amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta – Dobrá sousedská politika.

Začátek padesátých let byl pro studia Walta Disnee velmi rušný, takřka každoročně vyprodukovali nový film. V tomto období to byli nejznámější filmy, které jsou přisuzované Mary Blairové – Popelka (1950), Alenka v říši divů (1951), Petr Pan (1953). Po dokončení Petra Pana se stala nezávislou grafičkou a ilustrátorkou, vytvářela reklamní kampaň pro společnosti Nabisco, Pepsodent, Maxwell House a další. Ilustrovala také víceré knihy, z nichž některé jsou v tisku dodnes. Navrhovala také vánoční a velikonoční výzdobu pro Radio City Music Hall.

Na žádost Walta Disneye začala pracovat na atrakci nazvané Malý svět (It's a Small World). Atrakce s přispěním Pepsi-Coly byla umístěná v pavilóně na podporu UNICEF po dobu světové výstavy v roce New Yorku (1964). Atrakce se později přestěhovala do Disneylandu a byla vícekrát zreplikovaná, např. v tokijském nebo pařížském Disneylandu. Mary Blairová zemřela v roce 1978 na krvácení do mozku.

Mary Blairová inspirovala mnoho současných grafiků a ilustrátorů, posmrtně získala několik ocenění. Nejznámějším je kromě Legendy Walta Disneye také Winsor McCay, které získala v roce 1996.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mary Blair na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]