Martin Fayulu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martin Fayulu
Martin Fayulu.JPG
Narození 21. listopadu 1956 (64 let)
Kinshasa
Alma mater Univerzita Paříž XII
ISG Paris
Funkce Member of the National Assembly of the Democratic Republic of the Congo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Madidi Fayulu (* 21. listopadu 1956 Kinshasa) je opoziční politik, poslanec a podnikatel z Konžské demokratické republiky. Je vůdcem strany Závazek pro občanství a rozvoj.[1]

Dne 11. listopadu 2018 byl sedmi opozičními vůdci vybrán za společného kandidáta opozice na prezidentský úřad v prezidentských a všeobecných volbách. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že nejznámější kandidáti opozice měli své kandidatury různými cestami zablokovány. Volby proběhly dne 30. prosince 2018. Ve volbách skončil podle předběžných výsledků na druhém místě.[2] To vše v zemi, ve které nikdy v historii nedošlo ke klidnému předání moci.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Studoval ekonomii na francouzské Univerzitě Paříž XII, dále Institut supérieur de gestion de Paris a také European University of America v San Francisku, kde získal titul MBA.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Je bývalým výkonným ředitelem firmy ExxonMobil z let 1984 - 2003, naposledy v Etiopii a v zemi byl doposud znám především jako podnikatel.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Fayulu v roce 2018

Jeho zapojení do politiky započalo v roce 1991, kdy se zúčastnil Svrchované národní konference, která sdružila delegáty z různých regionů a organizací, aby bojovaly za pluralitní demokracii. Mobutu Sese Seko, autoritářský prezident Zairu (jak byla Demokratická republika Kongo kdysi nazývána), tehdy po kritice umožnil, aby konference proběhla. Poté však ignoroval její výsledky.

Fayulu se do politiky zapojil na plný úvazek až od roku 2006. V parlamentních volbách v roce 2006 a 2011 byl zvolen poslancem Národního shromáždění. V roce 2009 založil stranu Závazek pro občanství a rozvoj, která i s ním má tři poslance.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DR Congo opposition picks joint presidential candidate. www.yahoo.com [online]. AFP, 2018-11-11 [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. 
  2. HUTCHINSON, Susan. The DR Congo is bracing for election results and it's likely to get bloody. Here's what you need to know. The Conversation [online]. [cit. 2019-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]