Marimba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hráči marimby, v Chiapasu a Guatemale velmi oblíbeného hudebního nástroje.
Hra na marimbu

Marimba (marimbafon) je bicí hudební nástroj, na který můžou hrát až 4 hráči. Hlasový rozsah je 5 oktáv - od c do c5. Historici tvrdí, že pochází z Afriky a že byl do Ameriky přivezen černými otroky, ale obyvatelé státu Chiapas v Mexiku, kde je nástroj velmi rozšířen, věří, že je původem odtud.

Na rozdíl od vibrafonu, který má zvuková tělesa z kovu, se tvoří zvuk údery do dřevěných destiček. Destičky jsou, podobně jako na klaviatuře, seřazeny do dvou řad. Pod každou dřevěnou destičkou je kolmo zavěšena ocelová rezonanční trubka, která zesiluje zvuk. Délka každé trubky závisí na výšce tónu příslušné dřevěné destičky.

Marimba v Chiapasu[editovat | editovat zdroj]

Zeferino Nandayapa, který v roce 1966 získal Premio Nacional de las Artes, je prvním Chiapanem, který hrál na marimbu se symfonickým orchestrem. Bratři Gómezové vytvořili ve dvacátých letech minulého století několik důležitých skladeb na marimbu např. „Tuxtla“, či „La Lira de San Cristóbal“. Jedním z nejznámějších hráčů na marimbu je Manuel Leeschower, který vyhrál v roce 1996 Premio Chiapas.

Marimba je v Chiapasu a Guatemale slyšet všude. Konají se různé soutěže, hraje se v domech i na ulicích. V Tuxtle se v centru města nachází Parque de la marimba, kde se večer co večer koná koncert na marimbu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Brenner, Helmut: Marimbas in Lateinamerika. Historische Fakten und Status quo der Marimbatraditionen in Mexiko, Guatemala, Belize, Honduras, El Salvador, Nicaragua, Costa Rica, Kolumbien, Ecuador und Brasilien (=Studien und Materialien zur Musikwissenschaft 43), Hildesheim–Zürich–New York: Georg Olms Verlag, 2007.