Marilyn Silverstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marilyn Silverstone
Narození 9. března 1929
Londýn
Úmrtí 28. září 1999 (ve věku 70 let)
Nepál
Příčina úmrtí rakovina
Alma mater Wellesley College
Povolání fotografka a fotoreportérka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marilyn Silverstone (9. března 1929, Londýn28. září 1999, klášter Shechen, Nepál) byla americká fotožurnalistka a buddhistická mniška[1].

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Londýně americkým rodičům, kteří se před 2. světovou válkou vrátili zpět do Ameriky, kde absolvovala studia na Wellesley College. Poté pracovala jako editorka v několika časopisech a mimo jiné se zajímala o fotografování.

V roce 1955 začala, jako profesionální a nezávislá fotografka, cestovat do Afriky, Střední Ameriky, Sovětského Svazu, Polska, Jugoslávie a dalších zemích. V roce 1959 byla poslána na krátkou cestu do Indie - zde začala fascinace touto zemí, která trvala po zbytek jejího života. Pořídila zde snímky Dalajlámy, který utekl do Indie před čínskou okupací Tibetu, přičemž její snímek Dalajlámy při otevírání tibetského domu v Novém Dillí se dostal na titulní stránku časopisu Life[2]. Její reputace stoupala a v roce 1967 se stala členkou zpravodajské agentury Magnum Photos. Její práce sahala od fotografování Indiry Gándhíové přes Alberta Schweitzera až např. po snímky z vietnamské války[3].

Až do roku 1973 žila se svým manželem Frankem Moraesem v Novém Dillí. Během svého pobytu v Indii se zajímala o buddhismu a po smrti svého manžela se rozhodla následovat lámu Dilgo Khjence rinpočhe a odešla na odlehlý klášter v Nepálu. V roce 1977 složila sliby, stala se buddhistickou mniškou a přijala nové jméno Bhikshuni Ngawang Chödrön. Zemřela na rakovinu ve svých 70 letech[4]..

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_9_VForm&ERID=24KL535Z8S Životopis Marilyn Silverstone na stránkách Magnum Photos
  2. Hillelson, John. "Marilyn Silverstone: She abandoned the glamour of photo-journalism to become a Buddhist nun in Nepal," Guardian, October 2, 1999.
  3. http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_9_VForm&ERID=24KL535FI3 Portfolio na oficiální stránce Magnum Photos
  4. http://www.nytimes.com/1999/10/04/world/marilyn-silverstone-70-dies-photographer-and-buddhist-nun.html Nekrolog v NY Times