Indira Gándhíová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Indira Gándhíová
Face detail, Premier Indira Gandhi (Congrespartij), Bestanddeelnr 929-0811 (cropped).jpg
Stranická příslušnost
Členství Indický národní kongres

Narození 19. listopadu 1917
Prajágrádž
Úmrtí 31. října 1984 (ve věku 66 let)
Nové Dillí
Místo pohřbení Raj Ghat (Nové Dilí)
Národnost Kašmírský pandita
Choť Ferózé Gándhí (1942–1960)
Rodiče Džaváharlál Néhrú a Kamala Nehru
Děti Rádžív Gándhí
Sanjay Gandhi
Příbuzní Sonia Gándhíová (snacha)
Rahul Gándhí[1] a Prijanka Gándhí[1] (vnoučata)
Sídlo Nové Dillí
Raebareli
Alma mater Somerville College (od 1937)
Univerzita Visva-Bharati
Badminton School
Profese politička
Náboženství hinduismus
Ocenění Bharat ratna (1971)
Olympijský řád (1983)
Leninova mírová cena (1984)
Cena Džaváharlála Néhrúa (1984)
Řád Josého Martího (1985)
… více na Wikidatech
Podpis Indira Gándhíová, podpis
Commons Indira Gandhi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Indira Priyadaršiní Gándhíová, nepřechýleně Indira Priyadaršiní Gándhí (इन्दिरा प्रियदर्शिनी गान्धी) (19. listopadu 191731. října 1984) byla indická politička.

Indira Gándhíová byla dvakrát indickou ministerskou předsedkyní. Poprvé od 19. ledna 1966 do 24. března 1977 a podruhé od 14. ledna 1980 až do roku 1984, kdy byla zavražděna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Indira Gándhíová s rodinou (1927)

Indira Gandhíová se narodila v roce 1917 v malém indickém městečku. Jejím otcem byl indický politik Džaváharlál Néhrú. Vystudovala nejprve bengálskou, poté Oxfordskou univerzitu (Somerville College) a roku 1942 se vdala za jednoho z funkcionářů strany, Feroze Gándhího. Pod otcovou patronací se Indira zapojila do politického života a zastávala významné funkce ve straně, až se roku 1964 stala ministryní informací indické vlády. O dva roky později, na jaře 1966, byla zvolena předsedkyní strany, díky čemuž se téměř automaticky stala také ministerskou předsedkyní. Již v následujícím roce však došlo k vnitrostranické krizi a Indira se musela funkce vzdát. Až indické vítězství ve válce s Pákistánem a reorganizace strany jí přinesly na jaře 1972 přesvědčivé volební vítězství, kterým dokázala své schopnosti političky. Úspěšně překonala několik volebních porážek, vícekrát byla svými protivníky zatčena a uvězněna, vždy se však dokázala po několika měsících či letech opět vrátit do čela země.

Za její vlády pokračovala Indie úspěšně v takzvané politice neangažovanosti, jejíž základy položil Néhrú. Jeho dcera však daleko více inklinovala ke spolupráci s Moskvou, což bylo dáno mimo jiné i čínsko-indickými spory. Populační exploze v zemi vedly premiérku k úvahám o zvýšení mezinárodní prestiže. Prostředkem k tomu se stala nejen podpora proindických hnutí v okolních zemích, ale i koketování s atomovou zbraní a kosmickým výzkumem. Neřešené domácí problémy, ať nacionální nebo náboženské, však byly rubem úspěšné zahraniční politiky. Pokusy Sikhů o získání nezávislosti Paňdžábu byly potlačovány armádou, secesionistickým záměrům mělo být definitivně zabráněno dobytím nejvýznamnější svatyně Sikhů, Zlatého chrámu, což vedlo v červnu 1984 k masakru v Amritsaru.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Dne 31. října 1984 byla zastřelena příslušníky své sikhské ochranky Beantem Singhem a Satwantem Singhem. Důvodem k atentátu byla Operace Modrá Hvězda vedená indickou armádou proti sikhským separatistům, kteří obsadili Zlatý chrám v Amritsaru.

Za dalších sedm let se stal obětí atentátu i její nejstarší syn a nástupce ve funkci indického premiéra Rádžív Gándhí, čímž skončila vláda rodiny Néhrúů v Indii.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Její jméno nese mírová Cena Indiry Gándhíové udělovaná od roku 1986.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Rajiv Gandhi. In: CulturalIndia.net. Dostupné online. [cit. 2018-07-05]
  2. 1985: Granma Archives Index - LANIC. lanic.utexas.edu [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]