Marie Podešvová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Podešvová
Rodné jméno Marie Jarušková
Narození 24. června 1901
Praha
Úmrtí 18. října 1994 (ve věku 93 let)
Rožnov pod Radhoštěm
Místo odpočinku Slavín
Pseudonym Marie Jensenová
Povolání spisovatelka, překladatelka a filmová herečka
Manžel(ka) František Podešva (od 1926)
Děti Eva Fuková
Web oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marie Podešvová (pseudonym Marie Jensenová) (24. června 1901, Praha18. října 1994, Rožnov pod Radhoštěm) byla česká spisovatelka a překladatelka. Velkou část života prožila na Valašsku. Láska k tomuto kraji, jeho lidem a přírodě se odráží i v jejích dílech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Podešvová (rozená Jarušková) vyrůstala v Brně, její otec byl vedoucím administrace Lidových novin a starostou brněnského Sokola. V letech 1918–19 absolvovala tři semestry v pařížském Institutu Maintenon. Roku 1922 hrála pod pseudonymem Máňa Jensenová v němých filmech rakouského režiséra Hanse Otto Löwensteina.[1]

S manželem žili v Praze, od roku 1938 v Beskydech na Soláni, kde se scházeli s dalšími malíři, spisovateli nebo hudebními skladateli.

Podešvová psala do dlouhé řady periodik: Salon, Rozkvět, Zora, Venkov, Červený květ, Lidové noviny, Lidová demokracie, Mateřídouška, Květy, Naše rodina, Výběr, Literární noviny, Ostravský večerník, Literární měsíčník, Tvorba. Někdy přitom využívala pseudonym Marie Jensenová,[1] zejména ve svých překladech z francouzštiny a ruštiny.

Ve druhé polovině 50. let se začala více soustředit na literární tvorbu.

Zemřela ve věku 93 let, je pochována na Valašském Slavíně.[2]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jejím manželem byl od roku 1926 akademický malíř František Podešva (1893–1979). Její nejstarší dcera Eva Fuková (1927–2015) byla významnou fotografkou, 35 let žila v USA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BARTŮŠKOVÁ, Sylva. Marie Podešvová [online]. Slovník české literatury, 2006-9-30. Dostupné online. 
  2. Marie Podešvová [online]. Masarykova veřejná knihovna, Vsetín. Dostupné online. , cit. dle MIKULCOVÁ, Marie, GRACLÍK, Miroslav: Kulturní toulky Valašskem, Alpress, Frýdek-Místek 2001 a Slovník českých spisovatelů: díl 2. Brána Praha 1998

Literatura[editovat | editovat zdroj]