Marian Beneš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ph.D. Marian Beneš
Marian Beneš, foto: Jan Berghauer, 2010
Narození 1975
Národnost česká
Vzdělání FAMU
Povolání Fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ze souboru: Bohemian National Hall, 2003–2008, Marian Beneš

Marian Beneš (* 1975) je současný český fotograf, grafik, středoškolský a vysokoškolský pedagog. Je členem Asociace profesionálních fotografů České republiky, kde působí jako člen správní rady. V roce 2009 získal titul Qualified European Photographer (QEP) v kategorii architektura. [1]

Studia[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval obor Užitá fotografie na Střední průmyslové škole grafické (1989–1993) a magisterský studijní program na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (1994–2001). Absolvoval diplomovými pracemi Jan Hnízdo a firma Polaroid (1997, Bc.) a Alexander Hackenschmied (2001, MgA.).[2]

V roce 1998 strávil rok tvůrčí praxe ve městě Sarasota na Floridě a v New Yorku v USA. Mezi roky 2001 a 2003 působil v newyorském International Center of Photography jako vyučující asistent, na Ohio University v americkém městě Athens. Díky Fulbrightovu stipendiu pro postgraduální studium absolvoval certifikátní program na International Center of Photography v New Yorku, kde později působil jako vyučující asistent.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Vyučuje v Ateliéru reklamní fotografie Orange Factory (Soukromá vyšší odborná škola umění a reklamy).[3][4] Působí jako odborný asistent v Ateliéru užité a reklamní fotografie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.[5] Úzce spolupracuje s Miroslavem Vojtěchovským. Umělecky i organizačně vede práci na tvůrčích studentských projektech, jako jsou kalendáře společnosti Mitsubishi Motors a mezinárodní soutěže pro posluchače uměleckých škol Young Creative Chevrolet.

Od roku 2010 je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR[6] a od roku 2012 jejím viceprezidentem. Působil jako externí redaktor časopisu DIGIfoto, od roku 2012 spolupracuje s časopisem FOTO.

Ocenění a sbírky[editovat | editovat zdroj]

Opakovaně byl oceněn v soutěži Czech Press Photo (1995 – 3. cena v kategorii všeobecné zprávy - série, 1997 - 2. cena v kategorii každodenní život - série, 1999 – 1. cena v kategorii sport - série). V roce 1997 získal první cenu v soutěži Pernod in Photography, v roce 1999 první českou cenu v přehlídce Fujifilm Euro Press Photo Awards. V roce 2004 se stal držitelem ocenění v soutěži Fotografická publikace roku v kategorii kalendáře.[7] Dále získal ocenění PDN Photo Annual Award a FEP Eurpean Fine Art Photograph of the Year Award.

V roce 2009 byl oceněn Federací evropských fotografů v Bruselu a získal titul QEP (Qualified European Photographer).

Je zastoupen ve sbírkách galerií, institucí, organizací a v soukromých sbírkách, např.: Kiyosato Museum of Photographic Arts v Japonsku, Národní muzeum fotografie Zlatý fond v Jindřichově Hradci nebo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marian Benes. www.europeanphotographers.eu [online]. [cit. 2018-05-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Benešovy diplomky
  3. Ateliér reklamní fotografie na webu Orange Factory
  4. Ateliér reklamní fotografie OF
  5. Beneš na webu AURF UJEP
  6. Správní rada APF
  7. Ocenění a výstavy Mariana Beneše

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]