Marian Beneš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marian Beneš
Marian Beneš, foto: Jan Berghauer, 2010
Narození 1975
Národnost česká
Vzdělání FAMU
Povolání Fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ze souboru: Bohemian National Hall, 2003–2008, Marian Beneš

MgA Marian Beneš (* 1975) je současný český fotograf, grafik, středoškolský a vysokoškolský pedagog. Je držitelem titulu QEP (Qualified European Photographer).

Studia[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval obor Užitá fotografie na Střední průmyslové škole grafické (1989–1993) a magisterský studijní program na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (1994–2001). Absolvoval diplomovými pracemi Jan Hnízdo a firma Polaroid (1997, Bc.) a Alexander Hackenschmied (2001, MgA.).[1]

V roce 1998 strávil rok tvůrčí praxe ve městě Sarasota na Floridě a v New Yorku v USA. Mezi roky 2001 a 2003 působil v newyorském International Center of Photography jako vyučující asistent, na Ohio University v americkém městě Athens. Díky Fulbrightovu stipendiu pro postgraduální studium absolvoval certifikátní program na International Center of Photography v New Yorku, kde později působil jako vyučující asistent.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Vyučuje v Ateliéru reklamní fotografie Orange Factory (Soukromá vyšší odborná škola umění a reklamy).[2][3] Působí jako odborný asistent v Ateliéru užité a reklamní fotografie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.[4] Úzce spolupracuje s Miroslavem Vojtěchovským. Umělecky i organizačně vede práci na tvůrčích studentských projektech, jako jsou kalendáře společnosti Mitsubishi Motors a mezinárodní soutěže pro posluchače uměleckých škol Young Creative Chevrolet.

Od roku 2010 je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR[5] a od roku 2012 jejím viceprezidentem. Působil jako externí redaktor časopisu DIGIfoto, od roku 2012 spolupracuje s časopisem FOTO.

Ocenění a sbírky[editovat | editovat zdroj]

Opakovaně byl oceněn v soutěži Czech Press Photo (1995 – 3. cena v kategorii všeobecné zprávy - série, 1997 - 2. cena v kategorii každodenní život - série, 1999 – 1. cena v kategorii sport - série). V roce 1997 získal první cenu v soutěži Pernod in Photography, v roce 1999 první českou cenu v přehlídce Fujifilm Euro Press Photo Awards. V roce 2004 se stal držitelem ocenění v soutěži Fotografická publikace roku v kategorii kalendáře.[6] Dále získal ocenění PDN Photo Annual Award a FEP Eurpean Fine Art Photograph of the Year Award.

V roce 2009 byl oceněn Federací evropských fotografů v Bruselu a získal titul QEP (Qualified European Photographer).

Je zastoupen ve sbírkách galerií, institucí, organizací a v soukromých sbírkách, např.: Kiyosato Museum of Photographic Arts v Japonsku, Národní muzeum fotografie Zlatý fond v Jindřichově Hradci nebo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Benešovy diplomky
  2. Ateliér reklamní fotografie na webu Orange Factory
  3. Ateliér reklamní fotografie OF
  4. Beneš na webu AURF UJEP
  5. Správní rada APF
  6. Ocenění a výstavy Mariana Beneše

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]