Mariánské sousoší (Prešov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mariánské sousoší
Základní údaje
Rok vzniku1751
Popis
Materiálpískovec
Umístění
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Zeměpisné souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mariánské sousoší nebo Mariánský sloup, Morový sloup, Madona je barokní sousoší, které se nachází na Hlavní ulici v historickém centru Prešova.[1] Madona je v katolické církvi latinský přídomek Panny Marie.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pískovcové sousoší se nachází v severním parku na Hlavní ulici, téměř přesně na 49 ° severní šířky, mezi sochou Ježíše Krista a historickou budovou prešovského kolegia. Je obklopeno okrasnými stromy. Původně na tomto místě stálo od března do září 1687 popraviště prešovského krvavého soudu. V noci je celé sousoší osvětleno. Sousoší je v seznamu chráněných národních kulturních památek s číslem NKP 707-2088 / 2 ve Slovenské republice.

Sousoší Immaculaty[editovat | editovat zdroj]

Dali ho postavit v roce 1751 jezuité. Bylo postaveno na památku obětí morových epidemií, které město Prešov postihly v letech 1679 a 1710. Většinu peněz na stavbu (1200 zlatých) odkázal v závěti měšťan Jan Rudiger Feigenbuz, další darovali hraběnky Csákyová a Pethöová. Samotné sousoší, jehož sloup má čtyři strany, obklopují 4 sochy světců, a jsou umístěny na podstavcích. Z nich je původní socha svatého Jana Nepomuckého a socha svatého Mikuláše. V úrovni těchto soch, ale na stěnách sloupu, jsou orámované reliéfy košických mučedníků. Nad nimi se tyčí 4 menší sochy jiných světců. Na vrcholu sousoší dominuje celému dílu, vznešená socha Madony s Ježíškem na levé ruce, který drží zeměkouli, a žezlem v pravé ruce. Na hlavách těchto skulptur jsou pozlacené královské korunky. Základní rekonstrukci celého sousoší, provedl v roce 1967, košický sochař Vojtech Löffler. Restaurované bylo i v letech 19951997.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Immaculata (Prešov) na slovenské Wikipedii.

  1. Průvodce po historickém Prešově, autor: Peter Švorc a kolektiv, vydalo: UNIVERSUM, 1997 str.71
  2. Průvodce po historickém Prešově, autor: Peter Švorc a kolektiv, vydalo: UNIVERSUM, 1997 str.72

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Urbanová, Norma: Prešov. Památková rezervace. Bratislava - Tatran. 1986 str.71,72,73

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]