Marcus Iunianus Iustinus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marcus Iunianus Iustinus
Narození2. století
Úmrtí2. století
Povoláníhistorik
Významná dílaEpitome of the Philippic History of Pompeius Trogus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marcus Iunianus Iustinus, známý též pouze jako Iustinus či Justinus, byl římský historik působící v době římského císařství. O něm samotném víme pouze z titulu jeho vlastního díla Historiarum Philippicarum libri XLIV (44 knih Filippských dějin) a výtahu z objemného dějepisného díla Pompeia Troga.

Chronologické zařazení autora představuje dosud nevyřešený problém. S jistotou je možné tvrdit pouze to, že Iustinus psal po Trogovi, který žil v době císaře Augusta. Iustinus se zmiňuje o tom, že antický svět si rozdělili Římané a Parthové, což by mohlo poukazovat na to, že dílo vzniklo před vzestupem Sásánovců v první polovině 3. století. Současně však nelze vyloučit, že Iustinus jednoduše označil východní říši jako parthskou bez ohledu na existenci skutečné Parthské říše, jako to dělali také jiní historikové. Lingvistický rozbor díla naznačuje, že historická práce spadá do 2. století. Ronald Syme posouvá Iustinovu tvorbu až do roku 390, krátce před vznikem jiného významného historického díla Historia Augusta, tvrdíc, že anachronismus v Iustinově díle má čistě literární efekt a má spojit jeho dílo s dílem Pompeia Troga[1]

Porovnání Iustina s dochovaným záznamem úvodních poznámek jednotlivých kapitol Trogovy historie (samotné dílo se nedochovalo) umožňuje stanovit, že se Iustinus neomezil pouze na prosté vytvoření výtahu, ale v některých oblastech se od svého pramene odchýlil. Troga zajímala především historie Makedonské říše, Iustina dějiny světa jako celku.

Iustinovo dílo získalo popularitu v době středověku, kdy docházelo k záměně autora s apologetem Justinem Mučedníkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marcus Iunianus Justinus na slovenské Wikipedii.

  1. SYME, Ronald. The Date of Justin and the Discovery of Trogus. Historia. 1988, čís. 37, s. 358–371. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Conte, G.B. Dějiny římské literatury. Praha: KLP, 2003.
  • Justinus, Marcus Junianus. M. Juniana Justina Výtah z dějin filippských Pompeia Troga, Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa, 1904. 337 s.
  • Iustinus, Iunianus: Výťah z Filippských dejín Pompeia Troga (slov. překlad, 2 sv.), Martin: Thetis, 2016

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]