Mantaro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mantaro
Základní informace
Délka toku724 km
Plocha povodí35 545 km²
Pramen
Ústí
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mantaro je řeka v centrální části Peru, protékající departementy Junín, Huancavelica a Ayacucho. Je přítokem řeky Apurímac a patří do povodí Amazonky. Vytéká z jezera Junín, ležícího v nadmořské výšce 4 080 m, a překonává převýšení okolo 3 600 m. Měří 724 km od výtoku z jezera po ústí, se započtením nejdelšího přítoku jezera její délka dosahuje 809 km. Název Mantaro znamená v jazyce Ašáninků „ústí řeky“, v kečuánštině je nazývána Hatunmayu („velká řeka“).

Povodí řeky má rozlohu 35 545 km². Průměrný průtok dosahuje 460 m³/s. Hlavními přítoky jsou Cunas, Ichu a Kachimayu. Na řece byly vybudovány přehrady Malpaso a Tablachaca, sloužící k výrobě elektrické energie.

Mantaro protéká městy La Oroya, Jauja a Huancayo. Údolí řeky je hustě zalidněné a patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem Peru. Pěstují se zde brambory, obiloviny, kukuřice, merlík čilský, fazol obecný, mochyně a mučenka.[1] Intenzivní zemědělství využívající pesticidy spolu s hutnickým průmyslem v La Oroyi vedou k zamoření vody těžkými kovy.[2]

V roce 2014 byla vydána studie, podle níž je Mantaro hlavní zdrojnicí Amazonky.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anywhere Dostupné online
  2. Inter Press Service Dostupné online
  3. Royal Geographical Society Dostupné online Archivováno 17. 7. 2020 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]