Přeskočit na obsah

Manifest z Ventotene

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Manifest z Ventotene
AutorAltiero Spinelli a Ernesto Rossi
Jazykitalština
Žánresej
Datum vydání1944
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manifest z Ventotene (italsky Manifesto di Ventotene) s podtitulem Směrem ke svobodné a sjednocené Evropě byl manifest napsaný Altiero Spinellim, Ernesto Rossim a Eugeniem Colornim během jejich věznění na italském ostrově Ventotene během 2. světové války. Dokončen byl v červnu roku 1941. Je považován za předchůdce procesu Evropské integrace. Na svou dobu byl velmi radikální, ostře se staví proti minulému selhání státu v ochraně před německou agresí a zdůrazňuje potřebu vytvoření evropské federace pro řešení všech zásadních politických problémů, kterým tehdejší Evropa čelila.[1] Začal kolovat v italském protifašistickém odboji a v roce 1943 se stal programem Evropského federalistického hnutí (Movimento Federalista Europeo). Manifest vyzývá k federaci evropských států pro těsné spojení států Evropy, aby se zabránilo válce.

Text předjímá překonání byrokratických překážek při překračování hranic, volný pohyb osob, soudní i právní spolupráce a další spojené s vytvářením sjednocené oblasti svobody - sjednocené Evropy. I když manifest neobsahuje explicitní zmínku o spravedlnosti, myšlenky v něm obsažené mohou poskytovat odpovědi na aktuální otázky ohledně svobodné Evropy a její budoucnosti. [2] Za jediné správné řešení budoucnosti Evropy považuje federalismus a k možnosti kritické reflexe stávajících státních struktur se staví skepticky.[3]

Evropské dědictví[editovat | editovat zdroj]

Přestože byl sepsán a propagován v Itálii, definuje sjednocení celé Evropy ve federálním směru a obhajuje jeho ideály. Dal základy Evropskému federalismu a Unii Evropských federalistů. Právě proto, že měl dopad nejen na Itálii, ale i na celou Evropu, byl umístěn roku 2021 na seznam Evropského dědictví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ventotene Manifesto na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Manifest z Ventotene (v různých jazycích: (anglicky)(italsky)(francouzsky)(španělsky)(německy)(švédsky)(nizozemsky)(portugalsky)(arabsky)(rumunsky))
  1. KRATOCHVÍL, Petr. Teorie evropské integrace. Praha: Portál, 2008. 218 s. ISBN 978-80-7367-467-0. Kapitola Manifest z Ventotene, s. 51-52. 
  2. MAGINI, Manlio; BAUER, Riccardo. Miserie e splendori del confino di polizia: Lettere da Ventotene 1939-1943. [s.l.]: Feltrinelli 
  3. PETRILLO, Francesco. Il Manifesto di Ventotene e la duplice idea d’Europa. Società e diritti. 2021, roč. 6, čís. 12, s. 214–235. Dostupné online [cit. 2024-01-23]. ISSN 2531-6710. DOI 10.54103/2531-6710/17348. (italsky)