Manfred Mann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o skupině Manfred Mann. O hudebníkovi jménem Manfred Mann pojednává článek Manfred Mann (hudebník).
Manfred Mann
Manfred Mann v roce 1966
Manfred Mann v roce 1966
Základní informace
PůvodAnglie Londýn, Anglie
ŽánryBeat, R&B
Aktivní roky19621969
VydavateléHMV, EMI, Capitol, Ascot (US), Fontana, Mercury (US)
Příbuzná témataManfred Mann Chapter Three
Manfred Mann's Earth Band
The Blues Band
The Manfreds
Dřívější členové
Manfred Mann
Mike Hugg
Mike Vickers
Dave Richmond
Paul Jones
Mike d'Abo
Klaus Voormann
Jack Bruce
Tom McGuinness
Dave Flett
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manfred Mann byla anglická beatová, rhythm and bluesová a popová hudební skupina 60. let, pojmenovaná po jejím zakladateli hráči na klávesové nástroje Manfredu Mannovi, který pocházel z Jihoafrické republiky a později v 70. letech vedl úspěšnou skupinu Manfred Mann's Earth Band.[1] Manfred Mann se pravidelně umísťovali v žebříčcích populární hudby 60. let a byli první anglickou skupinou, která se objevila v americkém žebříčku Billboard Hot 100 během takzvané britské invaze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátky (1962-1963)[editovat | editovat zdroj]

Skupina se původně jmenovala Mann-Hugg Blues Brothers a byla založena v Londýně[2] v prosinci 1962 hráčem na klávesové nástroje Manfredem Mannem a bubeníkem Mike Huggem.[1] V době vzestupu britského blues hráli v Londýně v nočních klubech (kde tehdy začínali také The Rolling Stones, The Moody Blues a The Yardbirds). Skupina byla doplněna Mike Vickersem kytara, altsaxofon a flétna, Dave Richmondem baskytara a Paulem Jonesem zpěvákem a hráčem na harmoniku;[1] a v té době si změnili název na Manfred Mann & The Manfreds.

Skupina podepsala v březnu 1963 smlouvu s hudebním vydavatelstvím His Master's Voice a na radu hudebního producenta si změnili jméno na Manfred Mann. V červenci téhož roku vydali singl s instrumentálkou "Why Should We Not?",[3]

Koncerty v Československu[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 1965 navštívili Manfred Mann jako první špičková západní rocková skupina Československo. Vystoupili v Praze (Jazzové dny v Průmyslovém paláci), Bratislavě a Uherském Hradišti, kde byli jejich předkapelou místní Bodláci.[4] Pražský koncert byl poznamenán konflikty mezi fanoušky a dohlížejícími příslušníky Veřejné bezpečnosti. Manfred Mann na to vzpomínal: „Bylo to hrozné hrát v tak chladné atmosféře, kde se publikum bálo. Chtěli si užít koncert, ale zároveň byli vystrašení. Když jsem žil v Jižní Africe, tak jsem byl komunistou, ale návštěva Československa mě velmi odradila od jakéhokoliv takového názoru.“[5] Manfred Mann výrazně ovlivnili hudební projev i pódiovou stylizaci československých skupin.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Manfred Mann.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Manfred Mann na anglické Wikipedii.

  1. a b c STRONG, Martin C. The Great Rock Discography. 5th. vyd. Edinburgh: Mojo Books, 2000. Dostupné online. ISBN 1-84195-017-3. S. 603–606. 
  2. ROBERTS, David. Guinness Rockopedia. 1st. vyd. London: Guinness Publishing Ltd., 1998. Dostupné online. ISBN 0-85112-072-5. S. 258. 
  3. TOBLER, John. NME Rock 'N' Roll Years. 1st. vyd. London: Reed International Books Ltd, 1992. CN 5585. S. 121. 
  4. OPEKAR, Aleš. Bigbítové šlápoty č. 12. Rock & Pop. Roč. 1997, čís. 1. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-28.  Archivováno 28. 3. 2016 na Wayback Machine.
  5. Před půl stoletím v Česku poprvé směla vystoupit západní rocková skupina. Lidovky.cz [online]. 2015-10-11 [cit. 2018-03-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]