Malcolm Young

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Malcolm Young
Základní informace
Rodné jméno Malcolm Mitchell Young
Narození 6. ledna 1953 (64 let)
Glasgow, Skotsko
Žánry Hard rock, heavy metal, blues-rock
Povolání Muzikant, skladatel, producent
Nástroje kytara
Aktivní roky 1973 – 2014
Vydavatelé EMI, Epic, Atlantic, Albert
Příbuzní George Young
Alexander Young
Angus Young
Web acdc.com
http://acdcrocks.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malcolm Mitchell Young (* 6. ledna 1953, Glasgow, Skotsko) je bývalý zakládající člen, kytarista, doprovodný zpěvák a spoluautor písní australské rockové skupiny AC/DC. Členem kapely je také jeho bratr Angus.

Malcolm měl od mládí sen stát se profesionálním fotbalistou. Když však fyzicky zaostával za ostatními, jeho sen se rozplynul. Za jeho malou výšku údajně mohlo olovo, které se usadilo ve vodovodních trubkách, když ještě bydleli v Glasgow. V osmnácti letech vypadal na dvanáct - třináct let. Začal se tedy věnovat hudbě. Jeho prvním nástrojem byla jedna ze dvou laciných akustických kytar, které jejich matka koupila pro něj a Anguse, aby tuhle divokou dvojku aspoň trochu zklidnila. Výhodou pro něj bylo to, že jeho starší bratr George Young hrál v tehdy světově proslulé kapele The Easybeats, který mu v začátcích pomáhal, i když se učil převážně sám. Kromě toho byl na škole středem pozornosti a holky se jenom hemžily. Začínal hrát s přáteli. Cvičili, kde se dalo. Občas přišla nějaká událost, kde před několika diváky zahráli. Hrál na kytaru Gretch, kterou mu dal Harry Vanda, kamarád jeho bratra George, se kterým hrál v The Easybeats. Později si koupil zesilovač Marshall, jenž si snadno a rychle oblíbil nejen díky velikosti a síle. Jeho první větší kapelou byla Beelzebub Blues. Následovala větší skupina Velvet Underground (nezaměňovat se stejnojmennou newyorskou skupinou The Velvet Underground), po jejímž rozpadu založil s bratrem AC/DC.

Ze skupiny AC/DC odešel kvůli zdravotnímu stavu v roce 2014. Podle zpráv deníku Sydney Morning Herald se nachází v domě s pečovatelskou službou specializující se na demenci.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AC/DC's Malcolm Young reportedly in full-time care in a Sydney nursing home [online]. NME, 2014-09-26, [cit. 2014-09-27]. Dostupné online. (anglicky)