Malarguesaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMalarguesaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 89 mil. let
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
vyhynulý (fosilie)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída Sauropsida
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Rod Malarguesaurus
Binomické jméno
Malarguesaurus florenciae
González Riga et al., 2008
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malarguesaurus je rod titanosaurního sauropodního dinosaura, žijícího v období svrchní křídy (stupně turon a koniak, asi před 89 miliony let) na území provincie Mendoza v dnešní Argentině. Byly objeveny ocasní obratle, ševrony (kosti na spodní straně ocasu), žebra a kosti končetin. Typový druh M. florenciae popsal paleontolog Gonzáles Riga a jeho kolegové v roce 2008. Šlo o mohutného čtyřnohého býložravce s dlouhým krkem a ocasem. Příbuznými rody jsou například Ligabuesaurus a Phuwiangosaurus.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • González Riga, Bernardo J.; Previtera, Elena; and Pirrone, Cecilia A. (2008). "Malarguesaurus florenciae gen. et sp. nov., a new titanosauriform (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Cretaceous of Mendoza, Argentina". Cretaceous Research (online preprint): 135. doi:10.1016/j.cretres.2008.06.006.
  • Upchurch, Paul; Barrett, Paul M., and Dodson, Peter. (2004). "Sauropoda". in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halszka. (eds.). The Dinosauria (2nd ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 259–322. ISBN 0-520-24209-2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]