Přeskočit na obsah

Mahalia Jackson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mahalia Jackson
Základní informace
Rodné jménoMahala Jackson
Jinak zvanáHalie Jackson
Narození26. října 1911
USA New Orleans, Louisiana, USA
Úmrtí27. ledna 1972 (60 let)
Evergreen Park, Illinois, USA
Příčina úmrtísrdeční choroby
Místo pohřbeníLouisiana
Žánrygospel
Povolánízpěvačka
Aktivní roky19271972
OceněníGrammy Award for Best Inspirational Performance (1961)
Cena Grammy za celoživotní dílo (1972)
Rock and Roll Hall of Fame (1997)
Gospel Music Hall of Fame
Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahalia Jackson (26. října 1911 New Orleans, Louisiana, USA - 27. ledna 1972, Evergreen park, Illinois, USA) byla americká gospelová zpěvačka. Mnohými kritiky je považována za nejlepší představitelku tohoto žánru. Díky své hluboké víře v Boha, přesvědčivému a upřímnému podání svých písní oslovovala mnoho lidí po celém světě.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v třípokojovém domku obývaném dalšími dvanácti rodinnými příslušníky, zahrnující mamimku Charity Clark, bratry a několik strýců, tet a bratranců. Mahalia vyrůstala bez otce, který byl baptistickým kazatelem, holičem a přístavním dělníkem. Matka pracovala v prádelně a jako služka. Když bylo Halie 6 let, maminka Charity zemřela. Halie a jejího bratra Petera se ujala teta Duke. Vzhledem ke špatné finanční situaci rodiny, musela Mahalia zanechat studia již ve 4. třídě a začít pracovat.

Mahalia milovala hudbu. Svou největší inspiraci nalezla v nedalekém baptistickém kostele, kde zpívala každou středu, pátek a několikrát v neděli. Už v 12 letech byl její hlas tak silný, že byl z kostela slyšet po celé ulici. V té době, kdy byla malá dívka, ještě netušila, že svým neuvěřitelným hlasem změní tvář americké hudby, bude bojovat za občanská práva a získá renomé po celém světě.

Začátky v Chicagu[editovat | editovat zdroj]

Když jí bylo 16 let rozhodla se se svou tetou Hannah přestěhovat na sever do Chicaga. Stejně tak, jako většina Afroameričanů z jihu zde hledaly lepší možnosti obživy. Po dlouhou dobu nenašly nic, jen málo placené domácí práce. Jedinou jistotou a útěchou byla v této těžké době její pevná víra v Boha a zpěv. Brzy se přidala k 1. profesionální gospelové skupině v Chicagu: Johnson Brothers. V té době vystupovala pouze za malé finanční dary z kostelní kasičky. Později našla práci jako zpěvačka na pohřbech a rodinných setkáních. Rozhodla se, že bude žít skromným životem a svůj zpěv zasvětí pouze Bohu a odolala i lákavým nabídkám Louise Armstronga. Tento slib do konce svého života dodržela.

Skromná hvězda[editovat | editovat zdroj]

V roce 1937 poprvé nahrála čtyři skladby u firmy Decca, o několik let později další u společnosti Apollo a právě tato deska se prodala v nákladu jednoho milionu kusů. Pak již následovaly desky další[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DORŮŽKA, Lubomír. Panoráma populární hudby 1918/1978. Praha: Mladá Fronta, 1987. Kapitola Mahalia Jacksonová, s. 111. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]