Mahákála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mahákála (sanskrt, doslova „ochránce Dharmy“) je jméno tzv. dharmapály uctívaném v tibetském a japonském vadžrajánovém buddhismu. V japonském buddhismu je Mahákála uctíván pod jménem Daikoku, náleží do čtvrté třídy buddhovských aspektů (tenbu) a je řazen mezi tzv. sedm bohů štěstí. V théravádě a mahájáně přijímají buddhisté útočiště u Tří klenotů - Buddhy, Dharmy a Sanghy. Ve vadžrajáně přijímají praktikující buddhisté kromě Tří klenotů útočiště také útočiště Třech kořenů - lamy, jidamu a ochránce. Mahákálové patří mezi ochránce na cestě k osvícení, respektive ochránce Buddhova učení - dharmy (v sanskrtu Dharmapálové). Jak je pro ochránce dharmy typické, je zobrazován v tzv. hněvivé podobě. Tak jako ostatní božstva buddhistického panteonu, byl i Mahákála převzat z hinduismu, kde je považován za hněvivou podobu boha Šívy. V buddhismu Mahákála představuje většinou hněvivý projev soucitu bódhisattvy Avalókitéšvary. Celkem se projevuje v 75 formách, které symbolizují nejrůznější emoce. Často je zobrazován společně se svou družkou Palden Lhamo.

Překlad slova[editovat | editovat zdroj]

Mahákála je sanskrtské slovo spojené ze slov mahá („velký“) a kála („černý“). Tibetský název je Gonpo Phyag (wylie: mGon po phyag).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mahákála se objevuje ve všech školách tibetského buddhismu, můžeme se však setkat s vyobrazením v různých formách, které mají zřetelně různé kvality a aspekty. Je na něj nahlíženo jako na vyzáření buddhovských aspektů, například Avalókitéšvary, (skt, tib. Čenrezig) nebo Čakrasamvary (skt., tib. Korlo Demchog). Mahákála je typicky zobrazován v černé barvě. Stejně jako všechny barvy jsou absorbovány a rozpuštěny v černé barvě, tak se říká, že všechny jména a formy jsou smíseny s Mahákálou, symbolizující jeho všezahrnující, absolutní podstatu. Černá barva může také reprezentovat absenci jakékoli barvy a také v tomto případě to znamená, že podstatou Mahákály je konečná absolutní realita. Tento princip je v sanskrtu známý jako „nirguna“ - poza všechny kvality a formy. Mahákála je skoro vždy zobrazován s korunou z lebek, což symbolizuje transformování pěti negativních emocí v pět moudrostí.

Mahákála

Různé formy Mahákály se od sebe liší různými detaily, nejvýraznější je pravděpodobně různý počet rukou. Existují také Mahákálové bílé barvy s několika hlavami, bez genitálií, stojících na mnoha různých věcech, držících rozličné zbraně v rukách, a majících různé ozdoby.

Manifestace[editovat | editovat zdroj]

Dvouruký Mahákála[editovat | editovat zdroj]

Soška Mahákály Bernak Čhena

Dvouruký Mahákála se nazývá Bernag Čhen (Černý plášť) a je hlavním ochráncem linie Karma-kagjü tibetského buddhismu. Je také nahlížen jako hlavní ochránce karmapů. Dvouruký Mahákála má tři krví podlité oči, vyceněné tesáky, zbraně a náhrdelník z uťatých hlav. Jeho hlava zabírá třetinu jeho výšky. Má trojici krví podlitých očí a mohutné svalnaté ruce a nohy. Pod černým pláštěm nosí kostěný ornament nejvyšší radosti a jeho pravá ruka drží sekáček, který odetíná všechny překážky na cestě k osvícení, zatímco miska z lebky v jeho levé ruce obsahuje krev a srdce ega – překonání rušivých emocí. Silné tlapy zadupávají připoutanost a žádostivost. Sluneční disk pod ním představuje nejvyšší probuzenou moudrost a plameny, které ho obklopují, vyjadřují intenzitu jeho soucitu.

Dvouruký Mahákála se v hrozivé formě neobjevuje proto, že by byl něčím negativním, ale spíše z důvodu, že znázorňuje sílu, která překonává veškerou negativitu a ničí všechny překážky, které blokují náš duchovní růst. Strašlivý vzhled je volen proto, aby chránil bytosti před utrpením a ve své podstatě přestavuje soucit všech buddhů. Síla Černého pláště je ve skutečnosti vedena nejvyšší moudrostí, kterou reprezentuje třetí oko („oko moudrosti”). Pět lebek v koruně na vrcholku hlavy znakem, že dosáhl nejvyšší moudrosti, která je neoddělitelná od soucitu. Na vyobrazeních jiných buddhů můžeme vidět, že mají koruny z pěti klenotů, které znázorňují pět moudrostí. Lebky v jeho koruně znázorňují stejných pět moudrostí, s důrazem na aspekt přeměny. Dá se říci, že ukazují nevědomost, kterou Mahákála překonal a přeměnil v moudrost. Dvouruká forma Mahákály chrání především mysl.

Čtyřruký Mahákála[editovat | editovat zdroj]

Různé formy čtyřrukého Mahákály (skt. Chatur-bhuja Mahakala, tib. Wylie: mGon po phyag bzhi pa) jsou hlavními ochránci škol Karma-kagjü a Drikung-kagjü tibetského buddhismu. Čtyřruký Mahákála se objevuje také ve škole Ňingmapa, i když hlavní ochránce jejich nejvyšší nauky - Velké dokonalosti (skt. Mahá Ati, tib. Dzogčhen) je Ékadžati. Čtyři ruce této manifestace Mahákály symbolizují čtyři pozitivní karmy nebo činy, které jsou hlavní aktivitou tohoto buddhovského aspektu:

  • 1. Rozpouští nemoci, překážky a nepokoje
  • 2. Posiluje život, dobré vlastnosti a moudrost
  • 3. Přitahuje vše co potřebují praktikující Dharmy a naklání bytosti k Dharmě
  • 4. Rozbijí zmatek, pochyby a nevědomost.

Čtyřruká forma Mahákály držící luk, šíp, meč a knihu, je vyzářením bódhisattvy Maňdžušrího a ochraňuje řeč.


Šestiruký Mahákála[editovat | editovat zdroj]

Šestiruký Mahákála (skt: Shad-bhuja Mahakala, tib. (Wylie): mGon po phyag drug pa) je ochránce školy Gelugpa tibetského buddhismu a jeho manifestace je považována za divokou a plnou síly emanaci Milujících Očí (skt. Avalokitéšvara, tib. Chenrezig), bódhisattvy soucitu. Jeho symbolika je popisována takto: Šest rukou znamená úspěšné završení šesti vysvobozujících činů, parámit, které jsou praktikovány a přiváděny k dokonalosti bódhisattvy během jejich postupného duchovního tréninku. V rukách drží různé nástroje a zbraně.

Existuje také bílá šestiruká forma Mahákály (skt. Shad-bhuja Sita Mahakala, tib. (Wylie): mGon po yid bzhin nor bu), která je populární ve více školách vadžrajány a také mezi mongolskými buddhisty školy Gelug. V tomto případě je tento Gynkar aspektem bohatství, podporující materiální situaci praktikujících dharmu. Ikonografie a symbolika je rozličná – jeho lebeční miska v ruce obsahuje různé drahokamy, spíše než krev a srdce ega jako u jiných Mahákálů a hlavu má ozdobenou také drahokamy. Šestiruký Mahákála držící málu z lebek, dordže, nůž odtínající překážky a kápalu, je ochráncem těla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mahakala na anglické Wikipedii a Mahakala na německé Wikipedii.

  • Lama Ole Nydahl, Ochránci, časopis Buddhismus Dnes, číslo 6, Brno 2002

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu