MCA Records

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MCA Records
MCA Records
MCA Records
Mateřská společnostUniversal Music Group (e)
Vznik1962 (e)
ZakladatelMCA Inc. (e)
Zánik2003 (e)
Žánryjazz (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

MCA Records byla americká nahrávací společnost, vlastněná společností MCA Inc., která později ovládala větší společnost MCA Music Entertainment Group, jejíž částí MCA Records byla.

Historie[editovat | editovat zdroj]

MCA vstoupila do nahrávacího průmyslu v roce 1962 zakoupením značky Decca Records se sídlem v New Yorku, včetně Coral Records a Brunswick Records. Protože Americká Decca vlastnila Universal Pictures, MCA získala plné vlastnictví filmového studia Universal Pictures, které se dostalo mezi nejlepší studia v městě. V roce 1966 při MCA vznikla značka Uni Records a v roce 1967 byla koupena značka Kapp Records.

MCA Records mimo USA[editovat | editovat zdroj]

Decca Records, vlastněná společností MCA, měla práva ke jménu Decca pouze v Severní Americe. Britská Decca vlastnila práva spojená se jménem Decca ve zbývající většině světa. Obě společnosti Decca, byly během 2. světové války, na základě anti-trustového zákona, přinuceny přerušit vzájemné vazby. Po válce britská Decca formovala americkou pobočku, London Records.

Americká Decca vydávala své nahrávky prostřednictvím značek Brunswick a Coral. V roce 1967 byly značky Brunswick a Coral nahrazeny značkou MCA, která vydávala materiály americké Decca a Kapp mimo území severní Ameriky.

Prvními umělci, kteří se objevili na nové značce MCA, byly převážně britské rockové skupiny: Budgie, Stackridge a Wishbone Ash.

Umělci působící u MCA Records[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku MCA Records na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]