Mísenka oranžová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mísenka oranžová

alternativní popis obrázku chybí
Mísenka oranžová (Aleuria aurantia)
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Oddělení: houby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
Pododdělení: Pezizomycotina
Třída: Terčoplodé (Pezizomycetes)
Podtřída: Pezizomycetidae
Řád: kustřebkotvaré (Pezizales)
Čeleď: ohnivkovité (Pyronemataceae)
Rod: mísenka (Aleuria)
Binomické jméno
Aleuria aurantia
(Pers.) Fuckel 1870
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mísenka oranžová (Aleuria aurantia) je jedlá vřeckovýtrusná houba z čeledi ohnivkovité, která je nápadná svým živě oranžovým zbarvením.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plodnice je nepravidelně okrouhlá nebo oválná a různě zprohýbaná, k substrátu přisedlá, miskovitého tvaru, který posléze přechází až v ploše talířovitý. Dosahuje šířky 2 – 10 cm. Je tvořena velmi tenkou (asi 1 mm) křehkou a lámavou dužninou. Z vnitřní strany je plodnice zbarvena živě oranžově až oranžovočerveně, vnější strana bývá obyčejně poněkud světlejší, bledě oranžová, často bělavě ojíněná. vnitřní stranu plodnice pokrývá výtrusorodé rouško – thecium.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se od jara do podzimu, obvykle na holé půdě či v trávě a ve skupinách, často i ve velkém množství, v listnatých lesích, na loukách, v parcích, zahradách, kolem cest a podobně. Místy je hojná, avšak je zařazena do Červeného seznamu hub České republiky jako téměř ohrožený druh (NT) [1].

Skupina plodnic mísenky oranžové.

Užití[editovat | editovat zdroj]

Mísenka oranžová je jedlá; uvádí se, že i v syrovém stavu [2]. Používá se mimo jiné k přípravě salátů i jinak.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

  • Podobné oranžově zbarvené plodnice má např. mistička oranžová (Melastiza cornubiensis) a některé druhy kosmatek (Scutellinia). Tyto druhy však mají velmi drobné (nejvýše 2 cm) okrouhlé plodnice, navíc z vnější strany drobně tmavě štětinaté.
  • Poněkud podobné jsou i vzácné, brzy zjara rostoucí ohnivce, např. ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea). Ten se ale odlišuje rudě zbarvenou vnitřní stranou plodnice, přítomností kratičkého třeně a růstem na dřevě listnáčů brzy na jaře.
Větší plodnice mísenky oranžové, pohled zvrchu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLEC, Jan; BERAN, Miroslav. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [online]. Praha: Příroda, 2006. Dostupné online.  
  2. HAGARA, Ladislav; ANTONÍN, Vladimír; BAIER, Jiří. Velký atlas hub. Praha : Ottovo nakladatelství, 2006. ISBN 978-80-7360-334-2.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]