Přeskočit na obsah

Lusk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Lusk (rozcestník).
Lusky hrachu
Nákres rozličných lusků bobovitých rostlin

Lusk (lat. legumen) je suchý pukavý jednoplodolistový plod, řazený mezi plody apokarpní. Vzniká totiž z apokarpického gynecea, které je monomerické (monokarpelové). Obvykle puká dvěma švy (chlopněmi), které se běžně označují jako břišní a hřbetní. Po puknutí lusku dochází k vláhojevným pohybům a často se obě části lusku nakonec různě šroubovitě zkrucují. V určitých případech však vůbec nepuká (např. u vičenců, Onobrychis). Typické lusky je možné nalézt u zástupců čeledi bobovité (Fabaceae, např. hrách setý).

Luštěniny

[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článku Luštěniny.

Luštěniny je souhrnné označení pro skupinu rostlin plodících lusky. Po obilninách jsou luštěniny druhým nejdůležitějším zdrojem potravin rostlinného původu.[1] Používají se výhradně jako zelenina (plody odrůd fazolu obecného a cukrových odrůd hrachu) nebo jako koření (tamarind indický), nebo se konzumují pouze semena (hrách, bob, sója, čočka, cizrna, arašídy).

  1. J.G. Vaughan, C.A. Geissler. Rośliny jadalne. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2001. ISBN 83-7255-326-2. S. XXI-XXII. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ČERNOHORSKÝ, Zdeněk. Základy rostlinné morfologie. Praha: SPN, 1967. 
  • VINTER, Vladimír. Rostliny pod mikroskopem; základy anatomie cévnatých rostlin. 2. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. ISBN 978-80-244-1972-5. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Slovníkové heslo lusk ve Wikislovníku