Lumbeho vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na vilu z Lumbeho zahrady

Lumbeho vila je pozdně klasicistní objekt, který se nachází v severozápadní části pražských Hradčan v ulici U Brusnice západním směrem od Jízdárny Pražského hradu severně od horního konce Jeleního příkopu (kde se nachází i místní tenisový kurt) nedaleko od hradčanského Nového světa. Od roku 2005 ji užíval prezident ČR Václav Klaus, který zde bydlel se svojí manželkou Livií Klausovou.[1] Od roku 2013 ji užívá jeho nástupce, prezident Miloš Zeman.[2]

Historie

Jedná se o místo, které kdysi sloužilo také jako pohřebiště. Archeologickými průzkumy zde byly potvrzeny hroby pocházející již z 10. století, jednalo se patrně o příslušníky tehdejšího knížecího raně středověkého dvora.

V minulosti zde bývaly císařské bažantnice a jiné pomocné hospodářské budovy, které zde nechal vybudovat Rudolf II. Habsburský, ty přiléhaly k blízkému hospodářskému dvoru, jenž se nalézal v těsné blízkosti Jízdárny Pražského hradu.

Dům číslo popisné 188 zakoupil v roce 1852 od Heliodora Heindla pražský politik a lékař Karel Lumbe. Na počátku 20. století v něm bydlel malíř Miloš Jiránek, který zde také namaloval několik nevšedních pohledů na nedaleký Pražský hrad. Okolní pozemky jsou dodnes známy pod názvem Lumbeho zahrady, ty patřily bratrovi Karla Lumbeho profesoru Josefovi. Od dědiců Karla Lumbeho dům i s pozemky v roce 1925 odkoupil československý stát. Objekt poté dlouhá léta sloužil různým účelům, bydleli v něm zaměstnanci hradu, sloužil i jako skladiště. V jednu dobu byl objekt tak velmi zchátralý, že se uvažovalo o demolici. V 90. letech 20. století, kdy na Pražském hradě úřadoval prezident Václav Havel, byl přebudován na reprezentační státní ubytovnu určenou pro oficiální státní návštěvy.

Současnost

Na počátku 21. století si objekt v roce 2004 za své bydliště vybral prezident České republiky Václav Klaus. Český stát nechal nákladem 52 miliónů korun chátrající objekt přebudovat na reprezetativní sídlo hlavy státu.

Odkazy

Reference

Externí odkazy