Luke Fildes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luke Fildes
Luke Fildes02.jpg
Rodné jméno Samuel Luke Fildes
Narození 3. října 1844
Liverpool
Úmrtí 28. února 1927 (ve věku 82 let) nebo 27. února 1927 (ve věku 82 let)
Londýn
Místo pohřbení hřbitov v Brookwoodu
Alma mater Royal Academy of Arts
Ocenění rytíř komandér Královského řádu Viktoriina
Knight Bachelor
Děti Paul Fildes
Rodiče Mary Fildes
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Doktor

Sir Samuel Luke Fildes (3. října 1843 Liverpool27. února 1927) byl anglický malíř. Vystudoval South Kensington.

Život[editovat | editovat zdroj]

Když byl dítě, adoptovala jej jeho babička Mary Fildesová, politická aktivistka, která byla jednou z mluvčích na Manchesterském mítingu. V roce 1840 se Mary Fildesová stala hlavní postavou Ženského chartistického hnutí.

V sedmnácti letech se stal studentem Warrington School of Art. V roce 1863 získal stipendium, které mu umožnilo studovat na South Kensington Art school, kde se seznámil s Hubertem von Herkomerem a Frankem Hollem. Všichni přátelé byli ovlivněni prací Fredricka Walkera, vůdce sociálního realismu ve Velké Británii.

Po babičce podědil cítění s chudými a tak se v roce 1869 stal zaměstnancem britských novin The Graphic, vydávaných stoupencem sociálních reforem, Williamem Lusonem Thomasem. Sdílel jeho přesvědčení, že vizuální obrazy mají moc zapůsobit na změnu veřejného mínění a změnit tak nazírání lidí na společenská témata jako je chudoba a nespravedlnost. Thomas doufal, že ilustrace vyvolají sociální aktivitu.

V prvním vydání novin Graphic v prosinci roku 1869 byl požádán, aby poskytl ilustraci doprovázející článek, týkající se nového zákona, který umožňoval poskytnout některým z lidí bez domova nocleh v chudobinci. Obrázek, který vytvořil, ukazoval zástupy lidí, čekajících ve frontě na lístky pro nocleh v chudobinci. Rytinu s názvem Opuštěný a hladový zhlédl John Everett Millais, kterého tak zaujala, že na ni okamžitě upozornil Charlese Dickense. Charles Dickens byl tak ohromen, že jej okamžitě požádal o ilustraci k jeho dílu Záhada Edwina Drooda (1870, The Mystery of Edwin Drood).

Brzy se stal známým a v roce 1870 přestal pracovat pro noviny Graphic, namísto toho obrátil svou pozornost na olejomalbu. Je pokládán za jednoho z nejschopnějších britských malířů[zdroj?].

Namaloval mnoho pozoruhodných obrazů, mimo jiné i korunovaci krále Edwarda VII. a královny Alexandry. V roce 1879 se stal členem Královské umělecké akademie, v roce 1887 se stal akademikem a v roce 1906 by pasován na rytíře. On a Henry Woods jsou považováni za vůdce Benátské školy.

V roce 1874 se oženil se sestrou Henryho Woodse, s Fanny Woodsovou, která byla také umělkyní. Jejich první dítě, syn Philip, zemřel na tuberkulózu v roce 1877.

V roce 1880 se soustředil výhradně na portrétní tvorbu, nicméně, v roce 1890, kdy byl požádán Henrym Tatem, aby namaloval obraz pro Britskou národní galerii. Namaloval výjev, který ho velmi zasáhl – lékaře sedícího u postele a plačící matky. Jde o pravděpodobně jeho nejznámější obraz, nese název Doktor.

Od roku 1900 byl nejlépe placeným malířem[zdroj?]. Zemřel v roce 1927.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Jeho obraz Doktor byl použit v roce 1949 Americké lékařské asociace v kampani proti návrhu prezidenta Harryho S. Trumana. Obraz byl použit na plakátech a brožurách se sloganem: "Keep Politics Out of this Picture" naznačujícím, že účast vlády na zdravotní péči má negativní efekt na kvalitu této péče. Bylo vyrobeno 65000 plakátů s obrazem Doktor, které pomohly zvýšit národní nedůvěru ve znárodnění zdravotní péče.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Věnoval se malbě, rytinám. Namaloval mnoho portrétů členů královských rodin, ale věnoval se také ilustracím.

  • Opuštění a hladoví (Houseless and Hungry, The Graphic – 12th April, 1869)
  • Applicants to a Casual Ward (1874)
  • Widower (1876)
  • The Return of the Penitent (1876)
  • Motherless (1914)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]