Luigi Bernini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luigi Bernini
Narození1612
Řím
Úmrtí22. prosince 1681 (ve věku 68–69 let)
Řím
ObčanstvíItálie
Povolánísochař
architekt
strojní konstruktér
RodičePietro Bernini
PříbuzníGian Lorenzo Bernini a Giuditta Bernini (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Luigi Bernini (kolem 1612 Řím22. prosince 1681 Řím) byl italský sochař, architekt a konstruktér strojů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Syn Pietra Berniniho a žák svého staršího bratra Giovanniho Lorenza Berniniho. Byl částečně aktivní jako jeho asistent. V letech 1626 až 1628 zhotovil jednoho z andělů hlavního oltáře kostela Sant 'Agostino v Římě. Od roku 1634 vedl stavební dílnu u svatého Petra, kde mimo jiné konstruoval stroje, které usnadňovaly práci v kostele i na kostele. Vedle toho však stále pracoval v dílně svého bratra.

Za papeže Alexandra VII. zastával funkci Architetto delle Acque. Roku 1657 byl kustodem ve Vaticanu. V roce 1665 zastupoval svého bratra, který pobýval ve Francii, na stavbách sv. Petra a Palazzo Chigi.[pozn. 1] Roku 1670 byl obviněn z pederastie a musel uprchnout do Neapole. Díky přímluvě svého bratra a královny Christiny Švédské byla všechna obvinění odložena, takže se po krátké době mohl vrátit do Říma. Musel však souhlasit se ztrátou všech svých funkcí.

Platil za spíše průměrného umělce, který byl pouze zástupcem a spolupracovníkem svého bratra, takže sám byl sotva pověřován uměleckými úkoly.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Rodina Aldobrandini nechala palác postavit v letech 1578 až 1587. Dlouho sloužil jako městský palác. Byl pojmenován po šlechtické rodině Chigi, která ho získala v roce 1659. Od konce 18. století zde sídlila španělská, od roku 1878 rakousko-uherská ambasáda. V roce 1916 rodina Chigi palác prodala italskému státu, který jej do roku 1922 používal jako ministerstvo kolonií a od roku 1922 do roku 1961 jako ministerstvo zahraničí. Pak se z něj stalo sídlo úřadu vlády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luigi Bernini na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]