Ludwig Rehn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludwig Rehn
Narození 30. dubna 1849
Bad Sooden-Allendorf
Úmrtí 29. května 1930 (ve věku 81 let)
Frankfurt nad Mohanem
Místo pohřbení Hauptfriedhof Frankfurt
Alma mater Marburská univerzita
Zaměstnavatel Univerzita Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ludwig Wilhelm Carl Rehn (13. dubna 1849, Bad Sooden-Allendorf, Hesensko29. května 1930 Frankfurt nad Mohanem) byl německý chirurg. Jako první na světě provedl v roce 1896 úspěšnou operaci srdce, což bylo do té doby považováno za nemožné.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině lékaře jako nejmladší z pěti dětí. Navštěvoval klášterní školu v Bad Hersfeld. Sloužil jako dobrovolník v Prusko-francouzské válce. Poté studoval medicínu na Philipps-Universität v Marburgu, absolvoval ji v roce 1875. Praxi zahájil v Griesheimu, později pracoval v Rödelheimu (dnes jsou obě sídla městskou částí Frankfurtu nad Mohanem). Od roku 1886 pracoval jako chirurg a vedoucí oddělení v městské nemocnici ve Frankfurtu.

První operace srdce[editovat | editovat zdroj]

V Rehnově době byl zažitý názor, že srdce není možné léčit chirurgicky. Ještě v 80. letech 19. století slavný německý lékař Theodor Billroth tvrdil, že chirurg, který se pokusí sešít poraněné srdce, navždy ztratí úctu svých kolegů. Ludwig Rehn však 7. září 1896 úspěšně sešil bodnou ránu pravé srdeční komory.[1]

V roce 1914 byl jmenován profesorem na nově založené Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu. Jako chirurg pak sloužil v první světové válce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠETINA, Marek. Historie kardiochirurgie [online]. Sanquis.cz, 2006. Dostupné online.