Ludvík III. Durynský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludvík III. Durynský
Portrét
Narození 1151
Úmrtí 1190 (ve věku 38–39 let)
Kypr
Otec Ludvík II. Durynský
Matka Judith of Hohenstaufen
Nákres náhrobní desky Ludvíka Durynského (klášter Reinhardsbrunn)
Příbuzenstvo
otec Ludvík II. Durynský
matka Judita Švábská
I. manželka Markéta z Kleve
dcera Guta
II. manželka Sofie z Novgorodu

Ludvík III. Durynský (německy Ludwig III. der Fromme nebo Ludwig der Milde; 1151/1152?16. října 1190 u Kypru) byl durynský lantkrabě, saský falckrabě a účastník třetí křížové výpravy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn durynského lantkraběte Ludvíka Železného a Judity, nevlastní sestry císaře Fridricha Barbarossy. Roku 1172 po smrti nemocného otce převzal Durynsko a mladší bratr Jindřich Raspe Hesensko s titulem hraběte. První roky své vlády věnoval chronickému sporu se syny Albrechta Medvěda, v zimě 1173 se obě znesvářené strany pokoušel usmířit i císař.[1] Roku 1180 Ludvíkovi svěřil nově vytvořené saské falckrabství a ten je o rok později předal svému mladšímu bratrovi Heřmanovi.

Po dobytí Jeruzaléma a cisterciácké agitaci Ludvík přijal kříž a začal se chystat na výpravu do Svaté země stejně jako císař a celá řada říšské šlechty. Na rozdíl od většiny si však vybral společně s rakouským vévodou Leopoldem cestu po moři.

Avšak brémský biskup a lantkrabě durynský a hrabě z Geldern a hrabě z Tecklenburgu zvolil zámořskou plavbu... se vyhnuli námaze této chvályhodné výpravy, dávajíce před ní přednost kratší plavbě, na níž bylo méně strachu před nepřátelstvím pohanů, a zbaběle se skrývali v některém z měst ponechaných křesťanům až do příchodu našich, třebaže potom jsme slyšeli o skvělých odznacích zmužilosti lantkraběte v jeruzalémských krajích...
— Ansbert[2]

Po příjezdu do Levanty se připojil k obléhání Akkonu, kde onemocněl a dal se na cestu zpět ještě před příchodem zbytků Barbarossova zdecimovaného vojska. Zemřel na moři poblíž Kypru a jeho vnitřnosti byly pohřbeny na ostrově, zbylé ostatky putovaly do vlasti a byly pohřbeny v rodovém klášteře Reinhardsbrunn.[pozn. 1] Novým lantkrabětem se stal mladší bratr Heřman.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V současné době je jeho náhrobek k vidění v kostele sv. Jiří v německém Eisenachu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OPLL, Ferdinand. Fridrich Barbarossa : císař a rytíř. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2001. 354 s. ISBN 80-7185-342-9. S. 120.  
  2. SOUKUP, Pavel. Třetí křížová výprava dle kronikáře Ansberta. Příbram : Knihovna Jana Drdy v Příbrami, 2003. 151 s. ISBN 80-86240-67-3.