Ludvík Hess

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík Hess
Ludvík Hess (2015)
Ludvík Hess (2015)
Narození 4. února 1947 (74 let)
Kladno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání spisovatel
Ocenění Medaile Za zásluhy mzz I. stupeň (2015)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludvík Hess (* 4. února 1947 Kladno) je novinář, spisovatel a chovatel koní. Od roku 2005 zakládá babyboxy.

život[editovat | editovat zdroj]

Při studiu SVVŠ Na Zámečku v Libni založil se spolužákem Emilem Machálkem v roce 1964 literární časopis Divoké víno.[1] V tištěné podobě vycházel do roku 1972, nyní vychází na internetu jako www.divokevino.cz. Než bylo vydávání časopisu zakázáno cenzurou, vyšlo celkem 58 tištěných čísel Divokého vína.[2]

Národní knihovna ČR a Nakladatelství Slovart vydaly jeho knihu Antologie Divoké víno 1964–2007. Je autorem knížek Satyr a nymfičky, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech, Balady o koních a romance o holkách, Čtyřúhelník. V roce 2010 vydalo nakladatelství Petrklíč Hessovu knížku Romance o klisničkách a balady o ženách a v roce 2011 Stařec a Kuře. V Nakladatelství Slovart vyšla v roce 2017 jeho další kniha jako druhý díl Antologie pod názvem Antologie Divoké víno 2007–2017 čili Pegas? Kentaur? Satyr...?

Když vyšel kompletní Hrabě. Zakladatel Divokého vína Ludvík Hess, editor díla Václava Hraběte Jaromír Pelc a redaktor Klubu přátel poezie Jiří Žáček v roce 1990. Na stole leží v KPP právě vydaný svazek úplné básníkovy pozůstalosti Blues pro bláznivou holku.

Časopis Divoké víno měl v druhé polovině 60. let základní význam pro prvotní literární uplatnění i osobní sbližování básnické generace takzvaných Pětatřicátníků, kteří se později stali určujícími osobnostmi české poezie 70. a 80. let. Někteří zde pravidelně publikovali (Jiří Žáček, Karel Sýs, Petr Cincibuch), jiní stáli časopisu nablízku jako nezávislí novináři a jeho podporovatelé. Divoké víno se mimo jiné zasloužilo o uvedení díla "českého beatnika" Václava Hraběte do čtenářského povědomí. Byly zde otištěny jeho juvenilní reportáže a rozhovor s Allenem Ginsbergem, řada veršů z pozůstalosti i jediná próza Horečka.

V roce 2005 zřídil Ludvík Hess v České republice první babybox, pokračuje ve zřizování dalších.[3] Dne 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Věnuje se chovu anglických plnokrevníků. Jeho největším chovatelským úspěchem bylo vítězství jím odchovaného hřebce Marco Polo ve Velké jarní ceně v roce 1985.


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heslo Divoké víno ve Slovníku české literatury
  2. CINGER, František. Ludvík Hess: Publikovali jsme na osm set patnáct autorů. novinky.cz [online]. Seznam, 2019-03-19 [cit. 2019-03-20]. Dostupné online. 
  3. V pražském babyboxu se ocitlo první odložené dítě

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]