Luděk Staněk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luděk Staněk
Narození 28. března 1974 (47 let)
Praha
Povolání komik, moderátor, podcaster, hudební kritik, novinář a publicista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Luděk Staněk (* 28. března 1974 Praha[1]) je český publicista, scenárista, moderátor a stand-up komik. Začínal jako hudební novinář, později byl reklamním textařem, šéfredaktorem několika lifestylových časopisů (Esquire aj.), psal také například do Hospodářských novin nebo časopisu Reflex. Na Stream.cz psal a moderoval Pořad Luďka Staňka[2], kde si bral na paškál bizarní počiny českých televizí. Napsal scénář k seriálu Stylista, v pořadu Události Luďka Staňka na internetové televizi Mall.tv komentuje aktuální politické a společenské dění, je autorem pořadu Historie věcí a pravidelně vystupuje v show Čermák & Staněk Comedy[3]. Je fanouškem pokeru a Arsenalu FC.

Společně s Milošem Čermákem vytváří pravidelný podcast Čermák Staněk Comedy Podcast, ve kterém diskutují aktuální témata. Součástí podcastu je pravidelná rubrika, kde pomocí náhodného losování musí Luděk Staněk argumentovat pro nebo proti zvolenému tématu, bez ohledu na vlastní názor.

Kromě stand-up show Čermák & Staněk Comedy se také objevil ve stand-up show Undeground Comedy a Comedy Club. Na Stream.cz měl pořad Rozhovory Luďka Staňka a namluvil společně s Romanem Mrázikem prasata v seriálu Chrocht!. Kromě seriálu Chrocht! se objevil v epizodních rolích seriálů Stylista, Bez vědomí nebo Dáma a Král. Na Mall.tv moderoval pořady Souboj kutilů a Pan Problém a v době pandemie koronaviru moderoval talk show Luděk Staněk se baví.... Na IDNES.tv moderoval Pořad (O těch ostatních pořadech).

Můžete ho vídat v divadelních představeních Partičky, jako moderátora a účinkujícího.


Čermák Staněk[editovat | editovat zdroj]

Čermák Staněk je označení pro komickou dvojici, kterou tvoří Luděk Staněk a Miloš Čermák. Natáčí spolu podcast a veřejně spolu vystupují na stand-upech a ve Werichově vile, kde svá vystoupení zkoušejí před menším publikem.

Čermák Staněk Comedy Podcast[editovat | editovat zdroj]

Čermák Staněk Comedy Podcast je podcast, který natáčí Luděk Staněk a Miloš Čermák. Námětem podcastu byly diskuse na sociální síti Facebook. Proto se v podcastu řeší ta největší aktuální společenská témata (politika, sociální sítě, etiketa... ).

Podcasty jsou dostupné zdarma a bez reklam či spoluprací na Spotify a Apple Podcasts. 100. díl je výjimka, ten probíhal naživo na Letní Scéně pod Žižkovskou věží a hostem byl Leoš Mareš. odehrál se 4.9. 2020 a dostupný je již pouze na webu cermakstanek a je jediný placený.

Čermák Staněk Comedy Podcast je jeden z nejlépe hodnocených podcastů v ČR a částečně se uchytil i na Slovensku.

1. polovina dílu[editovat | editovat zdroj]

V první polovině (zhruba 20 min.) zahajují podcast. na začátku si řeknou, kdo má jaký stupeň na stupnici svého osobního štěstí. Stupnice osobního štěstí se pohybuje na škále 1–10, kdy 1 znamená agonii a 10 je euforie. Luděk Staněk se běžně pohybuje 2–4, Miloš Čermák 6–9.

Pokračují nezávaznou konverzací, kterou se blíží k tématu podcastu, nebo některou z rubrik, například rychlý Český Tinder. Český Tinder spočívá v tom, že otázka není otevřená, nýbrž nabízí jen 2 možnosti (2 osobnosti, zdravotní problémy, značky...) a tento český tinder je plnohodnotnou otázkou (viz 2. polovina dílu). Zrychlená verze Tinderu funguje tak, že jeden dává druhému vybrat ze 2 možností a ten druhý říká tu pro něj lepší.

Další rubrikou je "řekni mi něco, co nevím" (tell me something, I don't know). Pokud jeden z účinkujících najde zajímavý fakt, vyhlásí tuto rubriku, řekne fakt a má-li i ten druhý nějakou zajímavost, řekne ji také.

Následuje postupný posun k (většinou) předem domluvenému tématu podcastu. Společně vymyslí kontroverzní otázku a hodem mincí si rozdělí stanoviska. Padne-li panna, Luděk Staněk odpovídá na otázku "ano" a začíná svou řeč.

2. polovina dílu[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině dílu již mají otázku, i rozvržené strany. Začíná ten, kdo na otázku odpovídá kladně, avšak není to pevným pravidlem, první řeč debaty často pronáší Luděk Staněk. Každý do debaty přináší 1–3 vlastní argumenty a reaguje na argumenty protistrany a to buď vyvracením, nebo přetahováním na vlastní stranu, či porovnáváním s vlastním argumentem.

Debata nemá pevný formát a pevná pravidla, jako má například formát Karl Popper, proto se vítěz určuje spíše podle pocitu. Někdy se dvojice na vítězi shodne, někdy však dávají hlasovat posluchače.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Luděk Staněk společně se spoluautory napsal knihy Pod tíhou historie a Přišel Bůh do kavárny v Karlíně.

  • STANĚK, Luděk; PADEVĚT, Jiří. Pod tíhou historie. Praha: 2016. 152 s.[4]
  • STANĚK, Luděk; ČERMÁK, Miloš. Přišel Bůh do kavárny v Karlíně : výběr toho nejlepšího z mimořádně úspěšných stand-up vystoupení. Praha: 2018. 232 s.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://twitter.com/jindrichsidlo/status/1376097682465435649. Twitter [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. Pořad Luďka Staňka | Televize Seznam. TelevizeSeznam.cz [online]. [cit. 2020-09-26]. Dostupné online. (česky) 
  3. Čermák & Staněk Comedy. Čermák & Staněk Comedy [online]. [cit. 2020-09-26]. Dostupné online. 
  4. STANĚK, Luděk; PADEVĚT, Jiří. Pod tíhou historie. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2016. 152 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7429-751-9, ISBN 80-7429-751-9. OCLC 982185626 
  5. STANĚK, Luděk; ČERMÁK, Miloš. Přišel Bůh do kavárny v Karlíně : výběr toho nejlepšího z mimořádně úspěšných stand-up vystoupení. 1. vyd. Praha: XYZ, 2018. 232 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7505-971-0, ISBN 80-7505-971-9. OCLC 1031053687 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]