Lomellina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lomellina
Zemědělská krajina u města Garlasco
Zemědělská krajina u města Garlasco
Rozloha 1240 km²
Nadřazená jednotka Lombardie
Stát ItálieItálie Itálie
Obyvatelé 214 494 (2011)
Důležitá místa Vigevano, Mortara
Souřadnice
Poloha Lomelliny v rámci provincie Pavia
Poloha Lomelliny v rámci provincie Pavia
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lomellina (v místním dialektu Ümléna) je geografický region v Itálii. Nachází se na jihozápadě Lombardie, tvoří ho 57 obcí s více než dvěma sty tisíci obyvateli a má rozlohu 1240 km². Úrodná nížina podél Pádu a jeho přítoků Ticino a Sesia patří k evropským centrům produkce rýže seté, jejíž tradice sahá do 15. století.[1] Krajina je hustě zalidněná a intenzivně zemědělsky využívaná, pěstuje se také chřest lékařský, tykev obecná a cibule kuchyňská. Původní dubové a topolové lesy, kde hnízdí vodní ptactvo, jsou chráněny díky přírodnímu parku Valle del Ticino.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast se nazývá podle svého historického centra Lomella, ačkoli v současnosti je největším městem průmyslové Vigevano. Procházela tudy významná poutní cesta Via Francigena, charakteristickým prvkem krajiny je množství hradů, jejichž architektura má románské kořeny.

Původními obyvateli byli Ligurové a Keltové, kteří byli v antických dobách latinizováni. V raném středověku region patřil k Langobardskému království, pak zde vládla hrabata z Lomella, která nahradili Viscontiové a roku 1743 Savojští. V rámci Sardinského království tvořila Lomellina samostatnou provincii, roku 1859 byla s oblastmi dobytými na Rakouském císařství spojena do provincie Pavia, která se roku 1861 stala součástí sjednocené Itálie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vita in Camper Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]