Llantwit Major

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Llantwit Major
Llanilltud Fawr
Llantwit Major, East Street.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
země Wales
hrabství Vale of Glamorgan
Llantwit Major
Llantwit Major
Llantwit Major, Wales
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 13 366 (2001)
Správa
Telefonní předvolba 01446
PSČ CF61
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Llantwit Major (velšsky Llanilltud Fawr) je malé pobřežní město v hrabství Vale of Glamorgan ve Walesu ležící v Bristolském zálivu. Jde o jedno ze čtyř měst ležících ve Vale of Glamorgan a co do počtu obyvatel třetí největší (k roku 2001 zde žilo 13 366 obyvatel) po Barry a Penarthu a před Cowbridge, které leží 7,2 kilometru severovýchodně. Centrum města Llantwit Major leží přibližně 14 kilometrů jihovýchodně od centra města Bridgend, 16 kilometrů západně od centra Barry a 24 kilometrů jihozápadně od centra hlavního města Walesu Cardiffu.

Původní velšský název města Llanilltud Fawr pochází od jména svatého Illtuda, který sem přišel z Bretaně. Ten zde založil klášter a k němu připojenou školu Cor Tewdws, která se postupně stala jednou z nejváženějších křesťanských škol své doby. Ve své vrcholné době zde studovalo přes 2000 studentů, včetně princů a mnoha významných duchovních, přičemž někteří z nich jsou dnes uctívání jako svatí (např. sv. Gilda). Klášter i škola zanikla v roce 987 po příchodu Vikingů. Klášter byl přestavěn v roce 1111 a nadále zůstal centrem vzdělanosti pod taktovkou opatství Tewkesbury. Uzavřen byl v roce 1539 v rámci rušení klášterů. Ve městě se dále nachází kostel ze třináctého století, který byl postaven nedaleko kláštera. Dnes je zapsán v seznamu listed building prvního stupně a je jedním z nejstarších farních kostelů ve Walesu.

Město Llantwit Major zažívalo během dvacátého století obrovský rozvoj díky tomu, že zde byla ubytována část členů Royal Air Force; nedaleko města byla postavena základna. Městem Llantwit Major prochází železniční trať, která byla znovu otevřená v roce 2005, a nachází se zde také železniční stanice. Místní pláž Collugh je populárním místem pro furfaře a nachází se zde zbytky pevnosti z doby železné. Dále je zde jedno z největších velšských naleziště zkamenělin z jury. Místní oblázková pláž je součástí 23 kilometrů dlouhého glamorganského pobřeží, které se táhne od Gilestonu na východě až na newtonův bod poblíž Southerndownu na západě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Llantwit Major na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]